Woda z kranu – pić czy nie pić? Gdzie jest najczystsza woda?

Jak woda do picia to tylko z plastikowej butelki? Być może i Ty dałeś się nabrać na marketingowy chwyt, zgodnie z którym jedynie butelkowana woda jest zdrowa. Tymczasem okazuje się, że w większości polskich miast, nieprzegotowana woda z kranu jest zupełnie bezpieczna do picia. A zatem: woda z kranu – pić czy nie pić?

Co zawiera woda z kranu

Przez brak zaufania do wody z wodociągu, częściej wybieramy wodę butelkowaną. Dlatego też zamiast nalać szklankę wody z kranu, narażamy się na ponoszenie kosztów wody butelkowanej. Tymczasem bez obaw możesz pić wodę prosto z kranu.

Ty też uważasz, że woda z kranu jest nasycona chlorem, a dodatkowo zawiera niebezpieczny chlor i bakterie kałowe.? Okazuje się, że jest ona poddawana ośmiu etapom uzdatniania. Są to m.in. filtracja węglowa, piaskowa, koagulacja, ozonowanie pośrednie. Część wód w kranie czerpiemy z wód głębinowych. Są one najczystsze i nie wymagają oczyszczania. Usuwa się z nich jedynie nadmiar żelaza i magnezu. W miastach, gdzie nie ma wód głębinowych, woda pochodzi z dna rzeki lub stawu.

Woda z kranu – czy można ją pić?

Ministerstwo Zdrowia oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) narzucają normy bezpieczeństwa jakie musi spełniać woda w kranie. Sanepid przekonuje, że woda w kranie w całej Polsce jest jak najbardziej zdatna do picia. Występujące rzadko zanieczyszczenia wody spowodowane są awariami urządzeń, przeciekami w sieci, brakiem dezynfekcji po dokonanej konserwacji. Może to być też wynikiem złego stanu technicznego instalacji. Jednak wiek instalacji nie musi mieć wpływu na jakość wody. W rurach wytrącają się minerały tworzące kamień podobny do tego, jaki pojawia się w czajnikach. Pamiętaj, że wodę od rur oddzielna bezpieczna skorupa.

Woda z kranu – gdzie jest najbardziej czysta?

Skoro już wiesz, że woda z kranu może być nawet jakościowo lepsza niż butelkowana, zwróć uwagę na różnicę.  Po ostatnich badaniach, naukowcy stwierdzili, że najlepiej może Ci smakować woda z kranu w Zakopanem, Łodzi i Gdańsku. Te wody mają również najprzyjemniejszy zapach. Z kolei najmocniejszy aromat chloru wyczuwalny jest w wodzie w Katowicach i Poznaniu. Warto dodać, że litr popularnej wody butelkowanej reklamowanej jako źródlana zawiera 42,69 mg wapnia, 5,62 mg magnezu i 9,65 mg sodu. W litrze trójmiejskiej kranówki znajdziesz ponad dwa razy więcej wapnią (99,8 mg), dwa razy więcej magnezu (10 mg) i prawie cztery razy więcej sodu (38,4 mg). Im więcej ma ich woda, tym lepiej służy Twojemu organizmowi.

Woda z kranu – korzyści z picia

Pół litra wody w butelce to ten sam koszt co 300 litrów kranówki. Picie wody z kranu to zatem oszczędność na poziomie kilkuset złotych rocznie. Dodatkowo oznacza to także, że pijąc wodę z kranu, produkujesz kilka kilogramów plastiku mniej. Warto zaznaczyć, że w Polsce jeszcze nie zanotowano epidemii wywołanej skażeniem wody. Oprócz tego informacje o jakości wody oraz zawartości magnezu i wapnia są dostępne na stronach internetowych przedsiębiorstw wodociągowych. Zawsze pij wodę z kranu bez przegotowania, najlepiej zimną. W ciepłej pojawia się więcej osadów i nalotów pogarszających smak oraz jakość wody.

Zgodnie ze statystykami, Polacy wydają na wodę butelkowaną 3 miliardy złotych rocznie, a w ciągu 12 miesięcy wypijają 4,5 miliarda butelek wody. Większość z nich ląduje na wysypiskach, w lasach i rzekach i nie poddajemy jej recyklingowi. Dodatkowo, do produkcji jednej plastikowej butelki potrzeba 26 litrów wody.

Choć woda z kranu może mieć posmak lub zapach chloru, jest ona jak najbardziej zdrowa dla Twojego organizmu. Picie wody z kranu nie powoduje także kamieni nerkowych czy żółciowych. Podsumowując, skoro kranówka jest 200 razy tańsza, po co przepłacasz?

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.