Sinica to groźna choroba. Sprawdź jak rozpoznać i leczyć!

Sinica powstaje, kiedy krew jest niedostatecznie nasycona tlenem. Ilość nieutlenionej hemoglobiny wynosi wtedy 5%, a czasem nawet więcej. Krew u zdrowego człowieka ma kolor czerwony. W przypadku niedotlenienia, jej barwa zmienia się na niebieską. Sinica to groźna choroba, zobaczcie jakie są jej przyczyny, a także na czym polega leczenie.

Sinica choroba

To schorzenie występuje w organizmie, kiedy krew ma niewielki stopień wysycenia tlenem. Hemoglobina bierze czynny udział w procesie powstawania sinicy. Jej główną rolą jest przenoszenie cząsteczek tlenu. Hemoglobina utlenowana ma barwę czerwoną, natomiast odtlenowana niebieską. Z tego powodu, niedobór tlenu w organizmie, zmienia zabarwienie skóry, paznokci, a także błon śluzowych.

Sinica u człowieka

Sinica to groźna choroba, której pierwszym zauważalnym objawem jest zmiana koloru skóry. Błony śluzowe oraz paznokcie zaczynają się robić sinawe. Z czasem mogą przybrać kolor niebieski. Jest to alarmujący sygnał i bezzwłocznie powinniśmy się udać do lekarza. Wyróżnia się dwa rodzaje sinicy: obwodową i centralną. Ta pierwsza dotyczy przeważnie: rąk, stóp, nosa, policzków, a także uszu. Druga natomiast błony śluzowej jamy ustnej oraz nosa.

Sinica przyczyny

Przyczyn tej choroby jest wiele. Skłonność do zachorowania może być nawet wrodzona. Do najczęstszych powodów wystąpienia sinicy centralnej należą: astma, niewydolność serca oraz brak prawidłowego dotlenienia mózgu. Natomiast sinicę obwodową najczęściej powodują: zaburzenia naczynioskurczowe, niedrożności żylne lub tętnicze, ale również przemarznięcie.

Sinica zapobieganie

W celu zminimalizowania prawdopodobieństwa zachorowania, należy postawić na zdrowy tryb życia. Przede wszystkim powinniśmy rzucić palenie oraz unikać zadymionych pomieszczeń. Korzystnie działają również długie spacery na świeżym powietrzu. Regularne badania i monitorowanie stanu swojego organizmu pomoże nam bardziej kontrolować naszą kondycję.

Sinica leczenie

Po zdiagnozowaniu sinicy, w trybie natychmiastowym musimy przyjmować leki rozszerzające oskrzela. Przydatne również będą lekarstwa na poprawienie krążenia, a także preparaty wykrztuśne. Absolutnie nie możemy tego robić na własną rękę. Leczenie musi być ustalone z lekarzem. W skrajnych przypadkach może zlecić infuzję tlenową. Najważniejszym w leczeniu jest rozpoznanie przyczyny wystąpienia sinicy. Pozwala to na dobranie odpowiednich leków.

źródła zdjęcia: Zdrowe Pasje, wylecz.to

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.