To choroba wieku dziecięcego, która objawia się dużą wysypką. Powoduje ją zakażenie Parwowirusem B19. Rumień zakaźny przenosi się drogą kropelkową, dlatego między innymi jest taki łatwy do zarażenia się. Parwowirus stanowi realne niebezpieczeństwo dla kobiet w ciąży, może doprowadzić nawet do poronienia.
Objawy rumienia zakaźnego
Tzw. piąta choroba, czyli rumień zakaźny najczęściej pojawia się bez poprzedzających objawów. Od razu pojawia się wysypka, z początkiem choroby obejmuje ona tylko policzki. Nosi to nazwę „motyla na twarzy” ze względu na charakterystyczny kształt umiejscowienia kropek. Z biegiem rozwoju schorzenia, wysypka zajmuje coraz większą część ciała: ramiona, tułów, pośladki oraz uda. Zmiany skórne mają różne kształty, ciężko je zdefiniować. Najczęściej jednak tworzą obrączki, plamy, a także girlandy. Wszystko może się ze sobą zlewać w całość. Czasem może dojść nawet do takiej sytuacji, że całe ciało chorego jest pokryte właśnie tymi zmianami.
Rumień zakaźny jak leczyć?
W przypadku tej choroby, nie musimy stosować żadnego leczenia. Jeżeli choroba ma postać łagodną, to objawy ustąpią samoczynnie. Natomiast jeśli zaatakuje stawy oraz narządy ruchu, należy włączyć już niesteroidowe środki przeciwzapalne. Osoby, które chorują na niedokrwistość hemolityczną muszą się liczyć z tym, że może zaistnieć potrzeba przetoczenia masy czerwonokrwinkowej. Rumień zakaźny bardzo często przypomina inne choroby, które objawiają się wysypką. Dlatego też z tego powodu, zanim podamy jakiekolwiek leki, musimy być pewni, że nie jest to odra, różyczka czy rumień nagły.
Rumień zakaźny przyczyny, kiedy zaraża?
Przyczyną wystąpienia choroby jest zarażenie się wirusem B19. Przedostaje się do naszego organizmu drogą kropelkową. Możemy się również zakazić innymi drogami – przez krew albo osocze – jednak nie jest to aż tak częste. Małe dzieci są najczęściej nosicielami tej choroby. Rumieniem zakaźnym możemy najczęściej się zarazić w okresie jeszcze przed pojawieniem się wysypki na całym ciele. W momencie, kiedy ciało będzie już w krostkach lub grudkach, zaraźliwość choroby diametralnie spada. Czasem po przebytej choroby zostają powikłania, do najczęstszych zaliczamy zapalenie stawów i problemy z niedokrwistością.
źródła zdjęć: aptekagemini, zdrowie.radiozet