Plastry borowinowe – co to jest i na co działa?

Zabiegi w borowinie to dość powszechna metoda. Znana jest wielu pacjentom z bólami reumatycznymi lub po złamaniu. Niemniej jednak, na rynku można dziś znaleźć także plastry borowinowe. Czym one są i na co działają? 

 

Plastry borowinowe – co to jest i co zawiera?

Plastry zawierają naturalnie występujące substancje w borowinie. Są to m.in. kwasy hialuronowe, białka, estrogeny czy enzymy. Mają działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne, zwiększają ukrwienie, regenerują uszkodzone tkanki, zmniejszają ból oraz rozluźniają napięcie mięśniowe.

Kto i kiedy powinien je stosować?

Wskazaniem do stosowania plastrów borowinowych są m.in.:

  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • zapalenie stawów kręgosłupa i korzonków nerwowych
  • stany bólowe po stłuczeniach, zwichnięciach i złamaniach
  • choroby układu krążenia w kończynach
  • niedowłady kończyn dolnych z przyczyn naczyniowych
  • pomocniczo w łuszczycy i przewlekłym zapaleniu skory oraz zatok.
Jak stosować plastry borowinowe?

Zabiegi możesz wykonywać codziennie lub co drugi dzień. Warto jednak przed ich rozpoczęciem skonsultować to z lekarzem. Poprawę odczujesz po wykonaniu około 10-15 okładów. Aby użyć plaster musisz torebkę z nim zanurzyć w naczyniu z gorącą wodą na około 15 minut. Chodzi o to, aby podgrzać plaster do temperatury około 40 stopni Celsjusza. Następnie wyjmij plaster z wody i odetnij nożyczkami dwa krótsze boki torebki. Następnie przetnij środek torebki wzdłuż i odchyl ją na boki. Odkrytą powierzchnię plastra przyłóż na chore miejsce. Ważne, aby plaster dokładnie przylegał do miejsca okładu. Okład dobrze przykryć ręcznikiem lub kocem. Pamiętaj, aby po każdym zabiegu odpocząć około 30-60 minut.

Ile kosztują plastry borowinowe?

Plastry borowinowe dostępne są w aptekach oraz w internecie. Opakowanie 5 plastrów o rozmiarze 30 cm x 18 cm kosztuje około 15 złotych. Pamiętaj, że jeśli chcesz pokryć okładem cały kręgosłup lub większą powierzchnię ciała, musisz użyć równocześnie dwóch lub więcej plastrów.

Podsumowując, plastry borowinowe stosuje się pomocniczo w dolegliwościach związanych z procesami zapalnymi stawów oraz w stanach bólowych po stłuczeniach lub złamaniach. Stosowanie ciepłych okładów sprawia także, że łagodzisz dolegliwości bólowe związane ze stanem zapalnym.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.