Opalanie w ciąży – czy można się opalać? Jak opalać się w ciąży?

Każda przyszła mama, które chce zażyć kąpieli słonecznej, zadaje sobie to pytanie – czy opalanie w ciąży nie jest szkodliwe? Otóż niestety, ale nie jest wskazane. Jednak nie zmienia to faktu, że nawet z brzuszkiem można w pełni korzystać z wakacji nad morzem. Wystarczy tylko przestrzegać kilku wskazówek, aby nie wyrządzić krzywdy sobie oraz maleństwu.

Opalanie w ciąży czy można?

Musimy pamiętać o tym, że jeśli dręczą nas jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy możemy robić coś w ciąży, zawsze możemy o to zapytać naszego lekarza. Z chęcią udzieli nam wskazówek i rozwieje wszelkie niejasności. Słońce niestety szkodzi kobietom w ciąży. Z jednej strony, podczas słońca docierają do nas promienie ultrafioletowe, dzięki którym produkuje się więcej endorfin. Jak wiadomo, odpowiadają one za dobre samopoczucie. Co więcej wpływają również na produkcję witaminy D. Jednak nadmiar słońca może mieć katastrofalne skutki. Dlatego właśnie opalanie w ciąży odradzają lekarze.

Niebezpieczne opalanie w ciąży – dlaczego?

Podczas błogosławionego stanu w naszym ciele zachodzą różne zmiany hormonalne. Między innymi, mamy większą wrażliwość na promienie słoneczne. Przez długą ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe, jesteśmy narażone na wystąpienie trudnych do zlikwidowania przebarwień oraz zmian na skórze. Co więcej, jesteśmy narażone na wpływ promieniowania podczerwonego IR, które rozszerza naczynka krwionośne i powoduje powstawanie trudnych do usunięcia pajączków na skórze. Słońce także może pogorszyć stan znamion, które już posiadamy.

Czy można się opalać w zaawansowanej ciąży?

Liczne badania udowodniły, że od połowy drugiego trymestru, dziecko w łonie matki zaczyna widzieć. Pamiętajmy zatem, żeby zawsze na plażę lub basen ubrać jednoczęściowy strój kąpielowy. W ten sposób zapobiegniemy docieraniu ostrego słońca do małych oczek naszego dzidziusia. Musimy mieć na uwadze to, że nie jest w stanie sam się ochronić przed promieniami słonecznymi, dlatego my musimy mu w tym pomóc. W celu ochrony swojego ciała przed szkodliwym działaniem słońca, musimy używać kremów z wysokim filtrem oraz zawsze nosić okrycie głowy. Pamiętajmy także o jednej zasadzie, że wszystko stosowane z umiarem nie wyrządzi nam krzywdy.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.