Najzdrowsza pościel, jaką wybrać? Jaka pościel jest najlepsza?

Nie od dziś wiadomo, że w łóżku spędzamy prawie połowę doby! Dlatego też powinniśmy dobrze się przypatrzeć pościeli, w której śpimy. Niewątpliwie jakość naszego snu także zależy od tego, w czym śpimy. Dobrze dobrana kołdra i posłanie zapewni nam komfort i porządny wypoczynek. Jaka więc jest najzdrowsza pościel? Czym kierować się podczas wyboru kołdry?

Materiał na poszewkę – jaki wybrać?

Przy wyborze nowej pościeli powinniśmy się przede wszystkim kierować materiałem. Sklepy oferują nam szeroki wybór materiałów, jednak nie dajmy się skusić na każdy z nich. Wszystkie mają swoje wady jak i zalety. Najzdrowsza pościel jest z bawełny, to właśnie ją każdy poleca. Nie dość, że znakomicie odprowadza wilgoć, to w dodatku jest miękka oraz dobrze ogrzewa. Taką pościel możemy prać w wysokich temperaturach jest również łatwa w utrzymaniu. Jednak bardzo się gniecie, co dla fanów estetycznego wyglądu może być uciążliwe.

Jaką kołdrę wybrać?

Bez kołdry nie możemy się obejść. Chyba nie ma nic przyjemniejszego w zimowy wieczór, jak otulenie się nią od stóp do głów! Najzdrowsza pościel dla naszego snu i wypoczynku będzie wtedy, gdy rozmiarem będzie dopasowana do materaca. Kołdra jednoosobowa ma zazwyczaj wymiary 140 na 200 cm, a dwuosobowa (tzw. małżeńska) 200 na 240 cm. Pamiętajmy także, aby pościel dopasowywać do panujących warunków atmosferycznych i pór roku. Nie warto spać pod kołdrą zimową, kiedy za oknem 30 stopni i pełne słońce. Z pewnością nasz wypoczynek wtedy będzie marny, a komfort snu żaden!

Jaką poduszkę wybrać?

Najzdrowsza pościel to taka, która oddycha. Jednak jeśli chodzi o poduszkę, ma ona za zadanie przede wszystkim chronić nasz kręgosłup. Dlatego też jest taka ważna. Jeżeli kupujemy tradycyjny komplet pościeli w sklepie, na pewno zawiera również poduszkę. Przeważnie ma rozmiar 70 na 80 cm, w sklepach dostaniemy także inne jej rozmiary, jeśli ten jest dla nas nieodpowiedni. Poduszka jest dla nas najlepsza wtedy, gdy ją często wymieniamy. Wraz z upływem czasu, wypełnienie poduszki zaczyna się „wyrabiać” i przestaje pełnić swoją ważna funkcję. Płaska poduszka nie ochroni naszego kręgosłupa. Najzdrowsza pościel to taka, która jest dobrana do naszych potrzeb.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.