Najbardziej zestresowani ludzie to…Wyniki szokują!

Stres jest jednym z poważniejszych problemów w dzisiejszym świecie. Wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, motywację do pracy, można powiedzieć, że wpływa na większość aspektów w życiu codziennym człowieka. Stres jest reakcją na wszelkie wymogi stawiane przez środowisko oraz społeczeństwo.

Może mieć charakter negatywny jak i mobilizujący, na przykład przed wykonaniem trudniejszego zadania. Jednak trzeba pamiętać o tym, że jeżeli nieprzyjemne napięcie i stale pojawiające się stresory (czynniki wywołujące stres) będą utrzymywały się przez dłuższy okres czasu, może skutkować to wyczerpaniem organizmu człowieka oraz wpłynąć na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Stres i jego skutki:

Głównymi skutkami długotrwałego stresu mogą być:
– spadek odporności
– kołatanie serca
– problemy z cerą
– problemy ze snem (częste budzenie się lub brak snu)
– utrata wagi lub nadmierne objadanie się, co skutkuje dodatkowymi kilogramami
– drżenie rąk
– pocenie się.
To jedne z wielu skutków działania stresu. Dzięki corocznemu zestawieniu Global Emotions autorstwa Gallup, możemy dowiedzieć się jakich emocji doświadczają dorośli w przeróżnych krajach świata. Jak wiadomo, chociażby z codziennych obserwacji, świat stawia coraz większe wymagania. Dzięki tym badaniom dowiadujemy się również, że ludzie stają się bardziej gniewni, przerażeni i bardziej smutni.

Amerykanie jako jedni z najbardziej zestresowanych ludzi na świecie

Okazuje się, że prawie 55% respondentów ze Stanów odpowiedziało w badaniu, że dzień przed odczuwało stres, co sprawia, że Amerykanie to jedni z bardziej zestresowanych osób na świecie. Głównie dotyczy to ludzi o niskim statusie społecznym i tych, których dotyka sytuacja polityczna. Wcześniejsze zestawienia mówiły o tym, że głównymi czynnikami wywołującymi stres u Amerykanów to opieka zdrowotna, wyżej wspomniana polityka oraz zabezpieczenie finansowe. Aczkolwiek ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę to media społecznościowe, które w dzisiejszych czasach przejmują większą część życia. Niestety w dużej mierze są odpowiedzialne za odczuwanie stresu jak i problemy ze zdrowiem psychicznym.

Tak wysokie wyniki uzyskali również mieszkańcy Grecji (aż 59% badanych).  Z drugiej strony istnieją też kraje, gdzie pomimo sporych wymagań życiowych, ludzie się mniej stresują i są bardziej szczęśliwi. Oby więcej takich informacji!

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.