Najbardziej toksyczne środki do sprzątania. To nas powoli zabija!

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie już sprzątania bez specjalistycznych mleczek, płynów czy proszków.  Dlatego też kupujemy ich ogromne ilości, ma to na celu zaoszczędzenie czasu i ułatwienie sprzątania. Niestety nie zdajemy sobie sprawy ze szkodliwości ich stosowania. Czy zastanawialiśmy się kiedyś jakie szkodliwe związki chemiczne zawierają? Oto najbardziej toksyczne środki do sprzątania!

Częste sprzątanie skraca życie

Naukowcy z Norwegii wykazali, że sprzątanie może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przez częste korzystanie z chemicznych środków czystości, zwiększamy ryzyko wystąpienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a to już prosta droga do przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc. Wyniki badań, pokazały że osoby, które zawodowo zajmowały się sprzątaniem, mają aż o 17% mniejszą wydajność płuc porównując do osób pracujących w innej branży. Ciekawym jest fakt, że nawet osoby, które porządkowały dom regularnie, cierpiały z powodu niewydolności płuc.

Amoniak zabójcą dróg oddechowych

Amoniak jest głównym sprawcą odpowiedzialnym za podrażnienie górnych dróg oddechowych. Prawie każdy detergent dostępny na sklepowej półce zawiera substancje przyczyniające się do wystąpienia chorób alergicznych. Najbardziej toksyczne środki do sprzątania zawierają w składzie właśnie amoniak, ale także chlor i fosfor. W szczególności groźnymi dla nas środkami są: wybielacze, odświeżacze powietrza, środki do czyszczenia toalet, a także produkty do udrażniania rur. Oczywiście lista jest dużo dłuższa, jednak tych czterech detergentów powinniśmy się natychmiast pozbyć!

Bóle głowy, uszkodzenia nerek, mdłości

Przez lata wykonywania domowych porządków, przenikają do organizmu szkodliwe substancje. Są one zawarte w używanych przez nas detergentach. Jaki jest skutek kumulowania się tych niekorzystnych składników? Najpopularniejszymi objawami zatrucia się detergentami są: zawroty i bóle głowy, mdłości, wymioty, drapanie w gardle. Przy długotrwałym stosowaniu silnych środków chemicznych możemy nawet uszkodzić nerki, wątrobę oraz serce. To tylko niewielki procent niekorzystnego wpływu środków czyszczących na nasze zdrowie.

Pamiętajmy więc, aby w miarę możliwości sklepowe detergenty zastępować ekologicznymi lub własnoręcznie zrobionymi.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu „Ekosprzątanie! Łatwe przepisy i wskazówki” po inspiracje do eko sprzątania.

źródło zdjęcia: Gastro Higiena, autor: OS