Ekosprzątanie! Łatwe przepisy i wskazówki

Coraz bardziej mamy dość chemicznych środków czyszczących. Sam zapach nas odrzuca, a po posprzątaniu mamy nieprzyjemne uczucie na dłoniach. Kiedy wydaje się nam, że nic z tym nie możemy zrobić, zawsze jesteśmy w stanie stworzyć własne produkty by zrealizować ekosprzątanie. Nie dość, że będą one ekologiczne, to w dodatku na nich zaoszczędzimy!

Jak uniknąć toksycznych środków sprzątających?

Sklepowe detergenty są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Niestety, ale w ich składzie możemy znaleźć niemalże całą tablicę Mendelejewa. Chlor i fosfor to pierwiastki wysoce niebezpieczne, jednak powszechnie używane do produkcji środków czyszczących. Mogą uszkodzić układ nerwowy, a u kobiet w ciąży zagrażać prawidłowemu rozwojowi płodu. Brzmi strasznie, prawda? Możemy uniknąć narażania się na niebezpieczeństwo i zrobić własne detergenty. Zaraz przedstawię Ci najprostsze sposoby na eko sprzątanie i proste przepisy na przyrządzenie własnych środków.

Używanie ekologicznych produktów do sprzątania

W każdym domu znajdziemy składniki potrzebne do przyrządzenia podstawowych środków czystości. Kto z nas nie ma w kuchennej szafce sody oczyszczonej, czy octu? Z tych dwóch prostych składników możemy już zrobić uniwersalny środek czyszczący. Będzie on nawet lepszy i niewątpliwie zdrowszy, od niejednych dostępnych na sklepowych półkach.

Ocet spirytusowy – jak wykorzystać go w sprzątaniu

Przy użyciu octu możemy stworzyć kilka detergentów. Ten powszechnie używany w kuchni środek ma właściwości silnie bakteriobójcze, zabija zarazki chorobotwórcze, w dodatku usuwa osady i niweluje przykre zapachy. Możemy używać go do sprzątania, prania, jako nabłyszczacz do zmywarki. Jego charakterystyczny zapach szybko się ulatnia, jednak aby był on przyjemny możemy dodać kilka kropli olejku eterycznego.

Soda oczyszczona – jak użyć jej do sprzątania

Soda oczyszczona jest najbardziej znana ze swoich właściwości spulchniających ciasto. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że można ją także wykorzystać do sprzątania. Świetnie sprawdzi się jako proszek do prania, odplamiacz do ciężkich plam, a także do usuwania przypaleń z garnków. Mało tego, jest niesamowicie tania – paczka zawierająca 80 gramów sody kosztuje niecałą złotówkę.

Dobrze, mamy ocet spirytusowy oraz sodę oczyszczoną, co dalej? Poniżej znajdziemy kilka prostych przepisów na domowe środki czyszczące.

Środek do czyszczenia piekarnika: 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 4 łyżki soli kuchennej, gorąca woda potrzebna do uzyskania konsystencji pasty. Te trzy składniki wystarczy ze sobą wymieszać i nałożyć na zabrudzony piekarnik. Po upływie godziny wycieramy ściereczką.

Płyn do mycia szyb: 2 łyżki octu, 2 litry ciepłej wody, kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Mieszamy wszystkie składniki i przelewami do butelki z atomizerem. Używamy jak regularny płyn do mycia szyb.

Tu znajdziesz filmik o tym, jak przeprowadzać takie ekosprzątanie!

źródło zdjęć: Agd Maniak

autor: OS