Medytacja transcendentalna. Czym jest? Jak zacząć?

W ostatnich latach zyskuje coraz więcej zwolenników. Promuje ją między innymi słynny reżyser David Lynch. Tylko czym właściwie jest medytacja transcendentalna? Jak zacząć korzystać z jej dobrodziejstw i czy można samemu nauczyć się tego typu medytacji?

Czym jest medytacja transcendentalna?

Nazywamy nią technikę medytacyjną stworzoną przez indyjskiego guru. Wiąże się z wykorzystywaniem dźwięków nazywanych mantrami. Powinno się ją praktykować przez 15 do 20 minut każdego dnia. Nauczają jej certyfikowani nauczyciele poprzez wykorzystanie standardowego kursu, którego koszt różni się w zależności od kraju.

Jak każda forma medytacji, ma ona aktywny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki jej wykorzystaniu z pewnością poczujemy przypływ pozytywnej energii i zapobiegniemy depresji. O pozytywnym wpływie medytacji na zdrowie możemy przeczytać bardzo wiele!

Jak zacząć ją praktykować? Czy wiążą się z nią zagrożenia?

Aby zacząć praktykować ten rodzaj medytacji, trzeba zapisać się na kurs. Terminy najbliższych można znaleźć na tej stronie.

Jeśli chodzi o kwestię zagrożeń, ma ona wielu przeciwników wśród przedstawicieli religii. Osoby zrzeszone zapewniają jednak o tym, że ten rodzaj medytacji nie jest powiązany z żadną religią, nie jest sektą, a cała organizacja ma charakter świecki.

Kto stworzył tę organizację?

Technikę i związany z nią ruch duchowy zapoczątkował indyjski guru Maharishi Mahesha Yogi w latach sześćdziesiątych XX w. Uczył się on pod kierunkiem Swamiego Brahmanandy Saraswati, który pełnił funkcję duchową w Joshimat.

Guru ten zdobył wykształcenie akademickie w dziedzinie fizyki na Uniwersytecie w Allahabadzie i wydał kilkanaście książek propagujących medytację i indyjskie tradycje duchowe. Jego podstawowe nauki zostały zawarte w książce „Nauka o bycie a sztuka życia” i stanowią świetne źródło rozszerzenia wiedzy na temat tego typu medytacji i całego ruchu.S