Maseczki sprzyjają chorobom dziąseł, zębów i powstawaniu próchnicy- stomatolodzy ostrzegają!

Maseczki sprzyjają

Maseczki sprzyjają powstawaniu próchnicy oraz chorobom dziąseł i zębów! Stomatolodzy zwracają uwagę, że nosząc maseczki mamy tendencję do oddychania ustami, co przyczynia się do suchości w jamie ustnej. Zbyt mała ilość śliny sprawia, że stajemy się bardziej podatni na choroby. Ponadto może pojawić się również problem nieświeżego oddechu.

Maseczki sprzyjają chorobom dziąseł, zębów i powstawaniu próchnicy

Stomatolodzy apelują, aby nosząc maseczkę oddychać nosem, a nie ustami. Niestety zwykle ludzie mają tendencję do oddychania przez usta, co przyczynia się do wysuszania jamy ustnej. Warto przypomnieć, że ślina jest naturalnym płynem do płukania ust. Odpowiedni poziom wilgoci w ustach jest niezwykle ważny, ponieważ zmywa resztki jedzenia z zębów, neutralizuje działanie kwasów i pełni rolę bariery ochronnej. Ochrona ta jest niezwykle ważna, ponieważ zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy. Ponadto, suchość w ustach przyczynia się do powstawania stanów zapalnych dziąseł, a w poważniejszych stadiach do paradontozy.  

Ze względu na obecność maseczki, mamy tendencję do oddychania nie przez nos, ale przez usta. Wówczas wzmaga się suchość w jamie ustnej, co z kolei sprzyja zmianom flory bakteryjnej i namnażaniu się patogenów, odpowiedzialnych za m.in. choroby zębów lub dziąseł – informuje lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.
 

ZOBACZ TAKŻE: TAJEMNICZA CHOROBA  INDIACH – SETKI CHORYCH I PIERWSZY ZGON!

Maseczki sprzyjają chorobom dziąseł, zębów, powstawaniu próchnicy jak i nieświeżego oddechu. Należy podkreślić, że im większa suchość w ustach, tym lepsze środowisko do namnażania się bakterii.

Należy pamiętać o regularnym praniu maseczek lub wymianie na nowe. Warto zalewać je wrzątkiem, aby pozbyć się drobnoustrojów. Ponadto jeżeli mamy tendencję do oddychania ustami konieczne jest uzupełnianie płynów i regularne mycie zębów. Zaleca się również stosowanie specjalnych tabletek do ssania lub sprayów, które zadbają o odpowiednią wilgotność w jamie ustnej.

Czysta maseczka to podstawa zdrowia jamy ustnej i prawidłowego działania układu odpornościowego. W ciągu dnia na jej powierzchni zbierają się bakterie, wirusy i zarodniki grzybów różnego typu. Brudna maseczka nie jest skuteczna, a w dodatku może nam zaszkodzić, więc pamiętajmy o jej regularnej wymianie lub praniu – radzi lek. stom. Monika Stachowicz.

źródło: polsatnews.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.