Łupież to wstydliwa sprawa dla wielu ludzi. Ta choroba jest często spotykana wśród społeczeństwa i wcale nie świadczy o braku prawidłowej higieny. To nic innego jak zbyt szybkie złuszczanie się komórek naskórka, które występują na owłosionej skórze głowy. Jednak nie martwmy się, istnieje wiele sposobów, dzięki którym pozbędziemy się tego problemu.
Przyczyny wystąpienia łupieżu
Nadmierny rozrost grzyba Malassezia to główna przyczyna powstawania łupieżu. Ten drobnoustrój występuje naturalnie na skórze naszej głowy, jednak w niektórych warunkach potrafi się zbytnio namnożyć. Może to spowodować na przykład nieodpowiednie pH skóry głowy albo podrażniony naskórek. To w rezultacie prowadzi do powstania łupieżu. Wszelkie zaburzenia hormonalne, stres, zła dieta także są sprzyjające. Jednak najczęstsze błędy, przez które zmagamy się z tym wstydliwym problemem to: nadużywanie kosmetyków (na przykład farb do włosów), nadmierna stylizacja włosów, zbyt rzadkie mycie włosów lub niedokładne spłukiwanie szamponu i odżywki.
Rodzaje łupieżu
W zależności od miejsca, w którym pracujemy albo mieszkamy, występują różne rodzaje łupieżu. Dodatkowo, zbyt długie przebywanie w suchych albo zimnych pomieszczeniach może pogłębić nasz problem. Łuszczyca, atopowe albo łojotokowe zapalenie skóry sprzyja powstaniu łupieżu. Wyróżniamy jego 4 rodzaje, łupież: suchy, tłusty, pstry oraz różowy Gilberta.
Leczenie łupieżu
Na rynku jest dostępnych wiele szamponów, odżywek czy lotionów, dzięki którym zlikwidujemy łupież raz na zawsze. Jednak najbardziej skuteczne i polecane są preparaty grzybobójcze, ponieważ to właśnie grzyby powodują nasz problem. Zwalczenie samych objawów bez likwidacji przyczyny, nie przyniesie długiego rezultatu. Ketokonazol to substancja główna, która zwalcza grzyby Malassezia. Specjalistyczny szampon musimy używać regularnie, najlepiej gdyby było to od 3 do 4 razy w tygodniu. Tylko wtedy zobaczymy rezultaty. W przeciwnym razie zaleczymy nasz problem, jednak go nie wyleczymy. Jeżeli po zastosowaniu całej kuracji łupież wciąż się pojawia, musimy udać się do lekarza w celu konsultacji. Preparaty przeciwłojotokowe także przynoszą świetne efekty w walce z łupieżem. Mają za zadanie ograniczyć ilość sebum, które jest wytwarzane przez gruczoły łojowe. Takie szampony są delikatne i przeznaczone nawet do codziennej pielęgnacji. Działają łagodząco na skórę głowy i przynoszą ulgę, ponieważ likwidują świąd, który nierzadko towarzyszy podczas łupieżu.
źródła zdjęć: naturalinstinct