Leki w ciąży – jakie można brać, a jakich unikać?

Niewątpliwie każda przyszła mama zastanawia się, czy może stosować niektóre leki podczas ciąży. Jednak co zrobić, gdy dopadnie nas przeziębienie? Leki w ciąży, czy wszystkie są niebezpieczne? Niektóre z nich mogą wywołać działania niepożądane lub negatywnie wpłynąć na rozwijający się płód. Dlatego też przed zastosowaniem każdego lekarstwa, musimy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę przyjmować antybiotyk w ciąży?

Antybiotyki są bardzo mocnymi lekarstwami i niestety, lecz większości z nich nie mogą przyjmować kobiety ciężarne. Znaczna ich część jest niewskazana dla kobiet przy nadziei. Leki w ciąży, których nie można przyjmować to najczęściej: tetracykliny, sulfonamidy, fluorochinolony, aminoglikozydy. Tych antybiotyków absolutnie nie wolno przyjmować przez cały okres trwania ciąży. Jednak są takie, które wolno zażywać w określonych trymestrach. Na przykład metronidazol jest bardzo niebezpieczny w czasie trwania pierwszego trymestru. Jednak penicylina oraz antybiotyki podobne do cefalosporyn, są bezpieczne dla kobiet podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży. Stosowanie leków przeciwgrzybiczych powinno odbywać się wyjątkowo ostrożnie, tylko amfoterycyny i terbinafiny są bezpieczne.

Leki bez recepty a ciąża

Jeżeli zachorujemy na przeziębienie, a wszystkie przepisy babcine zawiodą, zawsze możemy skorzystać z lekarstw bez recepty. Leki w ciąży na objawy przeziębienia i grypy są z reguły bezpieczne. Bez żadnych obaw możemy sięgnąć po syropy na kaszel (jednak najpierw musimy sprawdzić, czy nie zawierają alkoholu!), sól fizjologiczną lub morską na katar, a także witaminę C. Stosowanie tych leków wraz z naparem z rumianku czy szałwii, powinno szybko przynieść ulgę i komfort.

Co na gorączkę w ciąży?

Pamiętajmy, że leki w ciąży, które zawierają paracetamol, na ogół są bezpieczne. Dlatego też, jeżeli dokucza nam wysoka temperatura, bez obaw możemy sięgnąć po tabletkę paracetamolu. W pierwszym trymestrze nie powinnyśmy jednak stosować leków, które zawierają ibuprofen czy diklofenakiem. Natomiast od drugiego trymestru, te leki są już dozwolone. Podczas stosowania leków na gorączkę, dobrym rozwiązaniem byłoby przyjmowanie także witaminy C. Wzmocni nasz organizm i dzięki temu szybciej zwalczy wirusy.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.