Klimatyzacja w mieszkaniu – koszt, montaż, opinie

Klimatyzacja w mieszaniu, zwłaszcza podczas upałów, to zbawienie. Wielu z nas nie znosi gorących temperatur, a zwłaszcza w ostatnich dniach bardzo trudno było przed nimi gdziekolwiek uciec. Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Jaki jest koszt klimatyzacji w mieszkaniu? Zobacz ceny i opinie!

Klimatyzacja w mieszkaniu

Ostatnie dni w Polsce było niesamowicie upalne. Marzeniem wielu podczas takich chwil, jest posiadanie klimatyzacji. Obecnie w tego typu rozwiązanie wyposaża się każde auto. Podobnie jest też w sklepach, marketach czy nawet biurach. Klimatyzacja jest jednak coraz popularniejsza w kontekście mieszkań. 

Na instalację klimatyzacji decyduje się coraz większa ilość osób. Tacy ludzie cenią sobie komfort. Co ciekawe, poza najbardziej znaną funkcją chłodzenia, nowoczesne klimatyzatory wyposażone są także w inne funkcje – takie jak grzanie (świetny wybór na zimę), osuszanie (choćby po malowaniu ścian) czy wentylacja (przykre zapachy). Wielu zastana się jednak, czy opisywane wielofunkcyjne urządzenie jest w ich zasięgu cenowym. Postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie!

klima w mieszkaniu

Klimatyzacja w mieszkaniu koszt

Zakładając klimatyzację należy liczyć się z tym, że zajmuje ona nieco miejsca i z pewnością zmieni krajobraz pomieszczenia, w którym zdecydujemy się na montaż. Poza tym, jej druga część prawdopodobnie będzie znajdować się na zewnątrz. Pierwszym kosztem z jakim się spotkamy, będzie kupno samego sprzętu. Tutaj dużą rolę odgrywa jego marka – tak, jak w różnego rodzaju sprzętach elektronicznych. Warto o poradę zapytać sprzedawcę lub specjalistę w sklepie lub punkcie z klimatyzatorami. Istnieje bowiem duża szansa, że polecą nam sprzęt równie efektywny, co niedrogi. 

Bardzo korzystne wydają się być urządzenia chińskiej produkcji, co nie znaczy, że złej jakości. Są to bardzo popularne klimatyzatory, a ich wartość rynkowa znajduje się w przedziale od od 2 do nieco ponad 4 tysięcy złotych netto. Im większa moc chłodzenia lub grzania, tym wyższa cena. Do małego mieszkania zatem, nie zawsze trzeba wybierać produkt o największej mocy.

Montaż klimatyzacji – koszt

Poza samym kupnem odpowiednich komponentów, należy pod uwagę wziąć koszt montażu. Nie jest to bowiem rzecz bardzo łatwa, oraz należy dokonać jej we właściwy sposób, aby klimatyzacja spełniała swoje zdania oraz była bezpieczna dla zdrowia. Klimatyzator bowiem nigdy nie powinien być skierowany w stronę ludzi – łóżka, biurka, stołu z krzesłami.

Jeśli montaż nie jest wliczony w cenę usługi (gdy przykładowo cały proces kupna odbywa się w zakładzie, który specjalizuje się jedynie w klimatyzacjach, firma najczęściej przeprowadza także profesjonalny montaż), trzeba będzie za niego dodatkowo zapłacić. Szacuje się, że taka przyjemność może kosztować od 1 do 2 tysięcy złotych. Wiele zależy od tego, jak skomplikowany będzie instalacja. W cenę wlicza się oczywiście wszelkie potrzebne materiały do poprawnego montażu.

Koszt kupna i montażu klimatyzacji niezłej klasy dla mieszkania o powierzchni około 65 metrów kwadratowych, nie powinien przekroczyć 3 tysięcy złotych. Taki sprzęt jest naprawdę wydajny i raczej niezawodny – pod warunkiem, że prowadzi się jego przeglądy wraz z czyszczeniem (najczęściej coroczne, które także mogą kosztować – przykładowo 200 złotych).

klimatyzacja w mieszkaniu

Klimatyzacja w mieszkaniu opinie

Opinie o klimatyzacji w domu są przeważnie dobre. Poprawia komfort codziennego funkcjonowania mieszkańców – chłodzi lub grzeje, gdy zajdzie taka potrzeba. Trzeba jednak zwrócić uwagę na hałas, który wytwarza w głównej mierze jednostka zewnętrzna. Poza tym z klimatyzacji należy korzystać rozważnie – łatwo nabawić się przeziębienia. Nawiew nie powinien być skierowany w ludzi. Do tego dochodzą koszty eksploatacji – na pewno zwiększy się użycie prądu. Wszystko zależy jednak od tego, jak będziemy z danego sprzętu korzystać.

źródło zdjęć: klimatyzacjawentklima.pl, castorama.pl, kuchniazlodu.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.