Katar sienny – domowe sposoby leczenia i objawy

Prawie co czwarty Europejczyk ma dziś alergię. Objawia się ona między innymi przez katar sienny. Jest on łatwy do zdiagnozowania, ale dużo trudniejszy do leczenia. Katar sienny, alergia czy sezonowy nieżyt nosa to tylko niektóre z określeń choroby atopowej wywołanej przez chociażby pyłki roślin – kwiaty, drzewa, trawy i zioła. Prezentujemy Wam poniżej domowe sposoby na katar sienny.

Objawy kataru

Katar sienny to najprościej rzecz ujmując, alergiczny nieżyt nosa – zapalenie błony śluzowej nosa. Do kataru doprowadzają predyspozycje genetyczne oraz sam kontakt z alergenem, który inicjuje objawy chorobowe. Do objawów należą zatem:

  • katar (wodnisty)
  • częste kichanie
  • swędzenie nosa, gardła i uszu
  • łzawienie, zaczerwienienie i puchnięcie oczu
  • światłowstręt i zapalenie spojówek
  • ból głowy
  • zatkanie nosa
  • uczucie rozbicia, a nawet zmęczenia.

Katar sienny nasila się w czasie kwitnienie roślin, czyli od lutego do sierpnia, ale reakcja alergiczna może utrzymywać się nawet cały rok. Oprócz tego powikłania kataru siennego mogą prowadzić nawet do astmy oskrzelowej.

Katar wiosną

Rośliny zaczynają pylić już nawet w lutym. Do kwietnia pylą leszczyna, olcha, brzoza czy topola. Co prawda okres luty-kwiecień to czas zmiennej pogody, ale u osób uczulonych, nawet przy niewielkiej ilości pyłku w powietrzu mogą wystąpić reakcje alergiczne. Są to typowe objawy: kichanie, katar czy swędzenie oczu mimo, że roślinność jest pozornie jeszcze uśpiona.

Katar zimą

Wbrew logice, katar sienny może dokuczać także zimą. Ponadto u osób wrażliwych na działanie alergenów, objawy alergii właśnie zimą mogą się nasilać. Uczulać mogą wtedy roztocza kurzu domowego, pleśnie, sierść i ślina zwierząt domowych, dym lub chemikalia. Dodatkowo ten rodzaj uczulenia, oprócz powyższych objawów może powodować także duszności, astmę, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Katar sienny – domowe sposoby leczenia

Aby zdiagnozować czy mamy do czynienia z katarem siennym, wykonaj testy alergiczne. Dzięki niemu dowiesz się jakie alergeny musisz usunąć ze swojego otoczenia. Dbaj o czystość w domu, regularnie ścieraj kurz, odkurzaj wykładziny i pamiętaj o praniu zasłon oraz firan. Książki najlepiej trzymaj w zamkniętych szafkach, a mieszkanie wietrz odpowiednio często. To pomoże zmniejszyć stężenie alergenów. Jeżeli pierzesz pościel, rób to w temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza. Jednakże jeżeli domowe sposoby nie pomagają, możesz zastosować środki antyalergiczne.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.