Migrena przez wielu definiowana jest jako zwykły ból głowy. Jednak niesłusznie- jest to znaczące neurologiczne zaburzenie. Poza dolegliwościami bólowymi odczuwalne mogą być nudności, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, łzawienie oczu, a nawet zaburzenia widzenia. Ból migrenowy może trwać nawet kilka godzin. Przeważnie choroba ta wymaga konsultacji z lekarzem i przyjmowania leków, lecz warto pomyśleć jak walczyć z migreną w domowym zaciszu.
Czas na uspokojenie
Przygotuj odpowiednio miejsce, które pozwoli Ci przetrwać atak migreny i pozwolić na regenerację. Najlepiej jest zlikwidować wszystkie źródła światła (również zasłonić okna!) oraz zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia i odpowiednią ilość świeżego powietrza.
Lecznicze zioła
Napary przygotowuje się zwykle z jednej łyżeczki ziół, którą wystarczy zalać gorącą wodą, a po zaparzeniu odcedzić i wypić gotową herbatę. Które rośliny mogą nam zatem pomóc? Okazuje się, że są one zwykle w każdym domu: melisa, kozłek lekarski, mięta, rumianek. Pomocny może również okazać się korzeń imbiru, który hamuje nudności.
Kuracja zimnem
Leczenie przez miejscowe zmniejszanie temperatury nie jest nową metodą, używali go już nasi przodkowie. Zimne okłady na kark i czoło mogą być z powodzeniem stosowane przy migrenie. Zimno daje ukojenie i osłabia ból.
Zbilansowana dieta
Nasze odżywianie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zaplanuj konkretne godziny spożywania posiłków oraz dostarczaj odpowiednią ilość składników odżywczych. Zastanów się również, czy niektóre ze spożywanych pokarmów nie powodują ataków. W tym przypadku może pomóc stosowanie dzienniczka migrenowego. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu organizmu w ciągu dnia.
Cisza przed burzą
Stres wpływa na cały organizm i nie jest korzystnym zjawiskiem, a jego nadmiar prowadzi do wielu chorób, w tym również ataków migreny. W pozbyciu się stresu mogą pomóc różnego rodzaju techniku relaksacyjne, zajęcia jogi, czy zwyczajny plan dnia- często stresujemy się nadmiarem obowiązków, które wystarczy usystematyzować.
Domowe i naturalne sposoby na migrenę mogą pomóc w złagodzeniu jej przebiegu, dodatkowo kontrola nad codziennymi nawykami i redukcja stresu poprawią ogólny stan zdrowia. Oczywiście, gdy opisane sposoby na to, jak walczyć z migreną nie przynoszą skutku warto sięgnąć po pomoc specjalisty.
Poniżej filmik przedstawiający różne typy bólów głowy: