Wiosenna pielęgnacja trawnika – 5 ważnych wskazówek

Zadbany trawnik przypominający zielony dywan jest marzeniem każdego posiadacza ogrodu. Chcąc uzyskać taki stan powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i poświęcić na czynności pielęgnacyjne trochę swojego czasu. Jednak wiosenna pielęgnacja trawnika ma szczególne znaczenie i pozwoli na zachowanie pięknego wyglądu ogrodu przez całe lato.

Strzyżenie trawnika

Pierwsze koszenie trawy należy wykonać wiosną, gdy widoczne będą już wczesne pędy. Trawę strzyżemy na długość maksymalnie 1/3 wysokości, w innym wypadku możemy spowodować uszkodzenia. Musimy pamiętać, że skracanie trawnika powinno być regularne. Oczywiście w okresie suszy najlepiej wstrzymać się z koszeniem.

Wiosenne tchnienie

Aeracja jest zabiegiem, który polega na dostarczeniu powietrza glebie poprzez jej nakłuwanie. Czynność jest prosta do wykonania- wystarczą specjalne nakładki na buty, które są wyposażone w metalowe kolce. Teraz wystarczy tylko przyjemny spacer, a nasz trawnik w końcu będzie mógł złapać oddech! Do tego celu możemy użyć również wideł lub aeratora.

Akcja wertykulacja

Po zimie należy porządnie wyczesać nasz trawnik! Wertykulacja pomaga w pozbyciu się wierzchniej warstwy filcu, co przyczynia się do szybszego wzrostu trawy i jej zagęszczenia. W tym celu najlepiej spisuje się wertykulator. W przypadku mniejszych trawników można zastosować ręczny, natomiast na większych powierzchniach świetnie sprawdzi się spalinowy lub elektryczny.

Uzupełnienie nierówności

Wiosenna pielęgnacja trawnika powinna również obejmować wałowanie trawy, które pozwoli na jej wyrównanie i wygładzi strukturę. Podczas jesieni i zimy zgromadzona w glebie woda zamarzała i odmarzała, co mogło spowodować powstanie nierówności oraz ubytków.

Dosiewanie i nawożenie

Ostatnim krokiem powinno stać się dosiewanie nasion oraz odpowiednie nawożenie. Miejsca przerzedzone można z powodzeniem uzupełnić, pamiętając o dodatkowym spulchnieniu gleby przed wysiewem. Pamiętajmy też, że trawy nie powinno się nawozić zbyt często! Najlepiej jest zastosować się do wskazówek zawartych na opakowaniu.

To tylko pięć kluczowych wskazówek, które pomogą uzyskać wymarzony wygląd trawnika. Wymagają trochę pracy, jednak przynoszą świetne rezultaty!