Jak skutecznie schłodzić wnętrze auta w czasie upałów? Sprawdź!

Jak skutecznie schłodzić wnętrze auta w czasie upałów? Takie pytanie pojawiają się zwłaszcza ostatnio, gdy temperatury w Polsce niesamowicie dają o sobie odczuć. Najgorzej bywa właśnie w samochodach, która często przez większość dnia stoją w pełnym słońcu. Wejście do pojazdu często sprawia wrażenie wyciągania ciasta z piekarnika. Ze środka bucha gorące powietrze, a trudności mamy nawet z dotknięciem kierownicy. Jak temu skutecznie zaradzić?

Nagrzane auto

Upały dają o sobie znać – o czym z pewnością na własnej skórze przekonują się kierowcy. Gdy na dworze jest blisko 40 stopni Celsjusza, bez klimatyzacji ani rusz. Pierwsze trudności pojawiają się już jednak przy samym wsiadaniu do samochodu. Niezwykle rozgrzana blacha, gorące fotele, parząca kierownica. Specjaliści mówią, że przez godzinę stania samochodu w pełnym słońcu, ta ostatnia może osiągnąć temperaturę aż 55 stopni. Podobnie jest z fotelami, a jeszcze gorzej z deską rozdzielczą, której temperatura dochodzi do nawet 70 stopni Celsjusza. Dużą ulgę odczujemy parkując choćby w cieniu.

Jak skutecznie schłodzić wnętrze auta?

Kolejnym problemem, który w lato czyha na kierowców, jest nieznośne, gorące powietrze znajdujące się wewnątrz samochodu. Duchota panująca w środku może dla człowieka okazać się niezwykle niebezpieczna. To samo dotyczy temperatury tam panującej, która w środku jest zdecydowanie większa niżeli na zewnątrz. Nie należy rozpoczynać jazdy, dopóki nie stworzymy do niej dobrych warunków.

Jak schłodzić wnętrze samochodu bez klimatyzacji

Znany jest jeden bardzo prosty trick, który umożliwi schłodzenie samochodu, który nie ma klimatyzacji. Cały szkopuł polega na „wypchnięciu” z pojazdu gorącego powietrza. W tym celu należy: otworzyć okno od strony kierowcy, a następnie energicznie otwierać lub zamykać drzwi pasażera lub tylne. Czynność należy powtórzyć kilka razy. Dzięki temu powietrze gorące, będące w naszym pojeździe, zastąpimy tym z zewnątrz. Ulga gwarantowana.

Jak obniżyć temperaturę w samochodzie?

Auta wyposażone w klimatyzację, w teorii zadanie mają ułatwione. Należy jednak pamiętać, aby z dobrodziejstwa jakim jest klimatyzacja, korzystać z rozwagą. Temperatura na zewnątrz, oraz ta w środku, nie może się diametralnie różnić. Wszystko dla dobra naszego krążenia oraz układu oddechowego. Nieracjonalne używanie klimatyzacji może skutkować chorobami i nie jest dobre dla zdrowia.

źródło zdjęć: opel24.com, wrc.net.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.