Jak odróżnić grypę od koronawirusa? Objawy, na które warto zwrócić uwagę

Jak odróżnić grypę od koronawirusa

Wielkimi krokami zbliża się okres grypowy. W dobie panującej pandemii Covid-19 wydawać by się mogło, że obie te choroby są bardzo do siebie podobne. Jak odróżnić grypę od koronawirusa? Przedstawiamy różnice między nimi oraz objawy, na które warto zwrócić uwagę.

Jak odróżnić grypę od koronawirusa?

Już niebawem rozpocznie się jesień, a razem z nią okres zwiększonego ryzyka zachorowania na grypę. Typowymi objawami grypy są przede wszystkim: wysoka gorączka, bóle mięśni i osłabienie. Natomiast podczas zarażenia się koronawirusem cierpią przede wszystkim górne drogi oddechowe. Występuje kaszel, katar, wysoka gorączka, jednak należy podkreślić, że jest to stosunkowo nowa choroba, dlatego nie wyklucza się, że może mieć także objawy niespecyficzne. Mowa tutaj m.in. o objawach neurologicznych takich jak zawroty i bóle głowy, zaburzenia nastroju i zaburzenia węchu oraz smaku.

Przeziębienie, grypa i koronawirus to choroby pochodzenia wirusowego i każda z nich ma bardzo podobną do siebie drogę zakażenia. Mimo to, każdy organizm jest inny i potrafi reagować na choroby w różny sposób. Największą uwagę należy zwrócić na obecność kaszlu, ponieważ jest to nieodłączny objaw koronawirusa, a grypy niekoniecznie. Niestety pewność na co zachorowaliśmy wskażą jedynie specjalistyczne testy. W obu przypadkach obowiązkowo należy skontaktować się z lekarzem. Warto również zwrócić uwagę na wiek osoby, która zachorowała. Jeśli jest to dziecko, bądź młoda osoba szansa, że jest to grypa, a nie Covid-19 jest zdecydowanie wyższa. Istnieje także możliwość zarażenia się grypą i koronawirusem na raz. Przebieg takiej choroby jest zdecydowanie cięższy i trudniejszy niż w przypadku pojedynczej choroby.


ZOBACZ TAKŻE: KOLEJNE PRZYPADKI REINFEKCJI KORONAWIRUSA – PONOWNE ZARAŻENIE CZY UŚPIENIE WIRUSA?

Czas rozwoju choroby

Szacuje się, że koronawirus rozwija się w organizmie ludzkim od 7-11 dni, a średni okres inkubacji to około 5 dni. Sytuacja zupełnie inaczej przedstawia się w przypadku grypy. Tutaj choroba pojawia się zdecydowanie szybciej, a objawy da się zauważyć przez dłuższy czas. Co więcej, nawet po całkowitym powrocie do zdrowia można odczuwać konsekwencje grypy, takie jak osłabienie, przemęczenie czy bóle mięśni.

 

źródło: doz.pl, portal.abczdrowie.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.