Irygator do zębów – jak wybrać najlepszy? Rodzaje irygatorów

W sklepach możemy już dostać wiele produktów, dzięki którym higiena jamy ustnej stanie się łatwa i przyjemna. Możemy wybrać zarówno szczoteczki elektryczne, jak i soniczne oraz tradycyjne manualne. Przestrzenie międzyzębowe także łatwo wyczyścić za pomocą specjalnych szczoteczek. Irygator do zębów robi się również coraz bardziej popularny. Jak z niego korzystać oraz jaki najlepiej wybrać?

Co to jest irygator do zębów?

To urządzenie elektryczne, które jest stworzone specjalnie dla ludzi, którzy chcą dbać o swoją jamę ustną. Dzięki niemu dokładnie możemy wyczyścić zęby, ale także przestrzenie międzyzębowe. Jest dużo bardziej skuteczniejszy niż wszelkie szczoteczki manualne, a nawet elektryczne. Docierają nawet do takich zakamarków naszej jamy ustnej, której nawet nie wyczyszczą płukanki do zębów. Irygator to dużo lepsze wyjście i alternatywa do szczoteczek sonicznych.

Jaki irygator wybrać?

W obecnej sprzedaży mamy dostępne tylko dwa rodzaje irygatorów– stacjonarne i przenośne. Irygator do zębów stacjonarny zajmuje więcej miejsca niż przenośny. Trudniej go zabrać w podróż, jednak plusem takiego większego sprzętu jest to, że ma duży pojemnik na płyn. Nie wymaga częstego uzupełniania, w przeciwieństwie do irygatora przenośnego. Podczas wyboru musimy się kierować naszymi potrzebami. Dlatego jeżeli często odbywamy podróże, ale nie chcemy rezygnować z profesjonalnej higieny jamy ustnej, najlepszym wyjściem będzie więc irygator przenośny. Jednak jeśli takie urządzenie ma nam służyć głównie w domu, warto zaopatrzyć się w sprzęt stacjonarny.

Jak działa irygator do zębów?

Wystarczy, że nałożymy końcówkę na główną bazę irygatora. Teraz napełniamy zbiornik wodą, musimy jednak pamiętać, żeby nie była cieplejsza niż 40 stopni. Wybieramy tryb pracy i możemy zacząć naszą pielęgnację jamy ustnej. Irygator trzymamy pionowo, końcówka musi być skierowana w stronę zębów. Otwieramy usta i wciskamy przycisk startu. Strumień wody będzie wypływał pod dużym ciśnieniem. Na początku może wydawać się to dziwne, lecz z czasem się do tego przyzwyczaimy. Czyścimy wszystkie przestrzenie międzyzębowe, zęby oraz dziąsła. Po skończonej irygacji wylewamy wodę z pojemnika i gotowe!

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.