Jak spać w ciąży – jaka pozycja do spania najlepsza?

Niestety, lecz sen dla kobiety ciężarnej to wcale nie taka prosta sprawa. Jak spać w ciąży by się wyspać? Jaka pozycja będzie najlepsza dla przyszłej mamy? Te pytania pojawiają się bardzo często wśród przyszłych mam. Odpowiemy wam na pytania dotyczące jakie pozycje do spania są bezpieczne dla jeszcze nienarodzonego dziecka.

Jak spać w ciąży?

Podczas ciąży odczuwamy dyskomfortu podczas próby zaśnięcia bądź samego snu. Ginekolodzy i lekarze radzą, żeby przyszłe mamy spały na lewym boku. To najbardziej optymalna pozycja dla snu dla kobiet ciężarnych. Gdy kobieta ciężarna leży właśnie na lewym boku, zwiększa się wtedy ilość krwi, jak również składników odżywczych. Są one dostarczane zarówno do łożyska, jak i dziecka. Najlepiej byłoby, gdyby nogi były dodatkowo ugięte w kolanach, a pomiędzy nimi leżała poduszka. Taka pozycja jest nie tylko korzystna dla maluszka, wpływa pozytywnie także na przyszłą mamę.

Jaka pozycja do spania w I trymestrze ciąży?

Kiedy brzuszek przyszłej mamy nie jest jeszcze widoczny, bezpieczne jest spanie na plecach. Możemy spać w takiej pozycji nawet do 20 tygodnia. Jednak lekarze polecają sen na lewej stronie tułowia od samego początku do końca ciąży. Takie ułożenie ciała jest najbezpieczniejsze zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Przyszłe mamy powinny przesypiać 9 godzin w ciągu nocy. Wskazane są nawet drzemki w ciągu dnia. Podczas pierwszego trymestru ciężarnym bardziej doskwiera zmęczenie i powinny zadbać o dobrą regenerację organizmu. Podczas krótkiego odpoczynku najlepiej unieść nogi do góry. Odciążymy je w ten sposób i unikniemy opuchlizny.

Czy można spać na plecach w ciąży?

Jak spać w ciąży, żeby odpocząć i nie zrobić krzywdy swojemu dziecku? W latach 2017 i 2018 opublikowano wyniki badań, które pokazały, że spanie na plecach może być szkodliwe dla dziecka. U kobiet w III trymestrze, które przeważnie spały na plecach, odnotowano zwiększone przypadki śmierci wewnątrzmacicznej. Kobiety niestety rodziły martwe dzieci nawet po 28 tygodniu ciąży. Dlatego też najbardziej wskazaną pozycją dla przyszłym mam jest jednak spanie na lewym boku.

źródła zdjęć: mom365, safebee

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.