Ile kosztuje aparat ortodontyczny? Sprawdź aktualne ceny!

Jeśli marzysz o prostych zębach i pięknym uśmiechu aparat ortodontyczny na pewno sprosta twoim oczekiwaniom. Chociaż wymaga wielu wizyt u ortodonty oraz systematyczności, to efekty na pewno są tego warte. Początkowo dowiadując się o cenie leczenia można być bardzo zaskoczonym. Ile kosztuje aparat ortodontyczny? Poznaj aktualne ceny. 

Jaki aparat wybrać? Ile czasu trwa leczenie? Jakie są efekty?

Wyróżniamy dwa najpopularniejsze aparaty ortodontyczne: stały oraz ruchomy. Aparaty ruchome zazwyczaj stosowane są u młodszych pacjentów i należy zakładać je na noc. Natomiast aparaty stałe mogą nosić nawet dorośli, chcący skorygować swój zgryz. Leczenie najczęściej trwa 2-3 lata, natomiast w tej kwestii kluczowa jest opinia lekarza. Efekty noszenia możemy zauważyć już po kilku miesiącach, jednak aby utrzymały się na dłużej aparat należy nosić określony czas.

Ile kosztuje aparat na zęby?

Założenie aparatu to stosunkowo duży wydatek. Należy jednak pamiętać, że proste zęby to również zdrowie. Mamy wówczas o wiele mniejsze szanse na próchnicę oraz inne choroby w późniejszym czasie. Koszt leczenia zależy od wielu czynników, które określa ortodonta. Rodzaj aparatu oraz sposób leczenia są określane po wykonaniu niezbędnych badań, takich jak zdjęcie RTG, czy pobranie wycisków szczęki. Należy również pamiętać o tym, aby przed założeniem aparatu wszystkie zęby były zdrowe.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Ile-kosztuje-aparat-ortodontycznySprawdź-aktualne-ceny-1.png

Ile kosztuje aparat ruchomy?

Aparat zdejmowany, stosowany zwykle u dzieci w momencie wymiany zębów mlecznych na stałe to koszt mieszczący się w granicach 300-800 zł. Do ceny aparatu należy doliczyć również koszty ponoszone w trakcie wizyt kontrolnych. Jedna wizyta kosztuje w zależności od gabinetu około 80-200 zł. Aby leczenie przynosiło widoczne skutki mali pacjenci muszą pamiętać o systematyczności i przestrzeganiu zaleceń lekarza.

Ile kosztuje aparat stały?

Aparaty stałe są zdecydowanie większym wydatkiem, który jednak przynosi świetne rezultaty. Zatem – ile kosztuje aparat ortodontyczny? Zwykły metalowy to koszt ok. 1200-1600 zł za jeden łuk. Najczęściej jednak wymagane jest założenie na zęby górne oraz dolne. Do wyboru mamy również aparaty porcelanowe oraz kryształowe, które są mniej widoczne. W tym wypadku jeden łuk może oscylować w granicy 2200-2800 zł. Aparat lingwalny, który przyklejany jest po wewnętrznej stronie zębów kosztuje przeważnie 5000-6000 zł za jeden łuk. Oczywiście dochodzą również koszty wizyt kontrolnych, na których ortodonta reguluje ułożenie zamków. Po wszystkim musimy również zapłacić za zdjęcie aparatu i zaopatrzyć się w aparat retencyjny, który nosimy przez pewien czas po zakończeniu leczenia dla utrzymania efektów.