Herbata za 16 tysięcy złotych?! Taką herbatę piją Szkoci?

Na pewno wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej herbaty. Jednak czy zdajecie sobie sprawę, że istnieje herbata za 16 tysięcy złotych? Mimo, że może się wydawać, iż Szkocja nie może produkować przemysłowo herbaty, to ten wynalazek przypisuje się właśnie temu krajowi.

Herbata szkocka

Do roku 2011 producenci herbaty uważali, że region Darjeeling, który znajduje się w Indiach, jest najlepszy do produkcji herbaty. Z czasem jednak zauważyli, iż klimat na szkockim wybrzeżu, jest nawet cieplejszy. Właśnie wtedy zasadzili trzy pierwsze rośliny, które zapoczątkowały plantację. Niestety, niewiele osób wierzyło w powodzenie tego przedsięwzięcia. Na całe szczęście, uprawa trwa do dziś! W dodatku rozprzestrzeniła się dalej na północ Wielkiej Brytanii.

Herbata ciekawostki

Pierwsza herbata szkocka trafiła na rynek w roku 2014. Była ona bardzo droga i ludzie uważali ją za ekskluzywną. Jeden kilogram kosztował bowiem aż 10 tysięcy złotych! Jej produkcja była jeszcze stosunkowo nieduża. Mimo wszystko, klimat Szkocji nie jest idealny do uprawy herbaty. Producenci jednak zdawali sobie sprawę z wyraźnej słodyczy, jaka cechuje tę odmianę. Według plantatorów jest to zasługa dobroczynnych polifenoli, które są zawarte w liściach rośliny. Między innymi z tego właśnie powodu, postanowili promować białą herbatę. W porównaniu do herbaty czarnej, wykazuje ona właściwości prozdrowotne.

Herbata biała właściwości

Właściwości tego napoju są nam znane od wielu lat. Biała herbata zawiera antyoksydanty, które nazywane są flawonoidami. Pomagają nam zwalczać wolne rodniki w organizmie, a także chronią nas przed wystąpieniem niektórych schorzeń. Jest świetna w przeciwdziałaniu nowotworom. Do produkcji białej herbaty wykorzystuje się pąki liściowych krzewów herbacianych. Proces ten jest prosty, dlatego też zachowuje w herbacie wszystkie właściwości. Napój ten charakteryzuje zarówno delikatny smak i aromat, jak i jasna, słomkowa barwa. Najlepszy wpływ na nasze zdrowie ma herbata biała liściasta, która jest jak najmniej przetworzona. Warto, żebyśmy przy wyborze herbaty zwracali uwagę, czy jest pozbawiona dodatkowych, sztucznych substancji zapachowych.

Herbata za 16 tysięcy złotych to niewątpliwie ciekawy temat, dlatego zapraszamy was do zapoznania się z nim. Więcej informacji uzyskacie z filmu poniżej!

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.