Ten narkotyk zbiera żniwa. Jest 100 razy mocniejszy od morfiny

narkotyki strzykawka ręka na podłodze

Rozwój przemysłu farmakologicznego ma swoje plusy i minusy. Możemy dzięki temu mieć dostęp do leków, które dają nadzieje na pokonywanie nowych chorób czy uśmierzanie bólu. Ale jest też ciemna strona mocy. Można uzyskać narkotyki, które mają silniejsze działanie i jednocześnie niższy koszt produkcji.Ten narkotyk zbiera żniwa

Fentanyl – co to właściwie jest?

Zaliczany do organicznych związków chemicznych, nazywany opioidem. Działa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Wykorzystywany w anestezjologii jako środek usypiający oraz w życiu codziennym jako lek przeciwbólowy. Niestety coraz więcej ludzi staje się od niego uzależnionych.

Dlaczego więc jest tak niebezpieczny? Problem polega na tym, że nawet najmniejsza ilość tego specyfiku może spowodować śmierć. Dodatkowo jest silnie uzależniający, co pokazują chociażby statystyki ze świata. Niepokojący jest fakt, iż jest 100 razy mocniejszy od morfiny i mniej więcej 30-50 razy mocniejszy od heroiny. Te liczby mówią same za siebie.

Jak wygląda i jakie są sposoby przyjmowania? Fentanyl tabletki, proszek

Występuje w formie białego proszku, może być przyjmowany różnymi drogami: poprzez palenie, donosowo, podjęzykowo jak i dożylnie. Jednocześnie jest bardzo silnie działającą substancją jak i jedną z najszybciej rozprzestrzeniających się po ciele człowieka. Najszybciej dożylnie, efekt można uzyskać natychmiastowo lub do 2-3 minut. Doustnie skutki są widoczne dopiero po 30-60 minutach.

Statystyki przerażają

Mało która substancja niesie za sobą takie żniwa. Od roku 2000 do 2004 w USA, liczba zgonów związanych z przedawkowaniem fentanylu wzrosła o 137%. Dodatkowo w przedziale od 2013 do 2014 zauważono wzrost o 80%. Zgony to niestety liczby w tysiącach osób. Najbardziej martwiącą rzeczą jest fakt, że to nie maleje i nawet najmniejsza ilość tej substancji może doprowadzić do śmierci. Głód po odstawieniu tego narkotyku jest tak silny, że proces terapeutyczny podczas odwyku jest bardzo ciężką pracą. Niewielu osobom udaje się wygrać z uzależnieniem. Ten narkotyk zbiera żniwa.

W ostatnich latach pożegnaliśmy światowe gwiazdy muzyki. W ich organizmach znaleziono pewne ilości fentanylu. Był to chociażby Prince, jak i bardzo doceniany w świecie rapu, Mac Miller, mający zaledwie 26 lat.

źródło zdjęcia: abby news

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.