Dlaczego warto zakleić kamerkę w laptopie? Sprawdź!

Niebezpieczeństwo w cyberprzestrzeni to coraz większy problem na całym świecie. Rozwijający się Internet daje nieustannie nowe możliwości dostępu hakerom do naszych komputerów. Czy powinniśmy zabezpieczyć się i zakleić kamerkę w laptopie?

Niebezpieczeństwo związane z kamerą w komputerze

Otacza nas technologia, laptopy i telefony to rzeczy z którymi prawie w ogóle się nie rozstajemy. Daje to więc szanse hakerom, którzy mogą włamać się na nasze urządzenia elektryczne i obserwować nasze działania. Oburzenie wywołało stwierdzenie szefa FBI, że nawet oni dbając o własne bezpieczeństwo zaklejają kamery w komputerach. Sygnał do niepokoju dał również Mark Zuckerberg-główny twórca serwisu społecznościowego Facebook , który również zabezpiecza się w ten sposób. Niewątpliwie są to osoby dużo bardziej narażone na atak hakerów, niż zwykli ludzie. Niemniej każdy z nas powinien zastanowić się nad dodatkowym zabezpieczeniem.

Jak zapobiec zaatakowaniu przez hakera?

Po pierwsze zawsze łącząc się z siecią miej aktywny program antywirusowy. Rób to przez sprawdzone przeglądarki, z pewnym dostępem do sieci. Pamiętaj, aby nie wchodzić w linki przesłane z nieznanych źródeł. Nie należy także pobierać plików z nieoficjalnych stron. Ważne jest również ustawianie nieoczywistych haseł i regularne zmienianie ich. Przeciętny użytkownik Internetu nawet nie będzie zdawał sobie sprawy, że jego komputer został zhakowany. Dzięki temu ludzie odpowiedzialni za atak mogą zdobyć interesujące ich dane oraz przejąć sterowanie nad procesami komputera.

Czy warto więc zakleić kamerkę?

Informatycy alarmują, aby dbać o własne bezpieczeństwo w sieci i nie prowokować ataków cyberprzemocy. Tak więc, nie jest to ludzka fanaberia, czy wymysł.  Dla spokoju ducha, można pokusić się o zaklejenie ciemną taśmą kamerki oraz mikrofonu. Wtedy będziemy mieć pewność, że zarejestruje ona tylko to na co jej pozwolimy i nie dopuści niechcianych widzów do podglądania naszych poczynań.

Internauci muszą zdać sobie sprawę, że w sieci nie są sami, a czyha tam wiele chętnych na potencjalne łupy, które w późniejszym czasie mogą przynieść im zyski.