FAS co to jest? Płodowy zespół alkoholowy. Jak rozpoznać?

Uszkodzenia mózgu mogą wystąpić zaraz po urodzenia dziecka, ale również już w życiu płodowym. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że część tych uszkodzeń pojawiają się na skutek picia alkoholu w ciąży. FAS co to jest, to alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną. Ten zespół różnorodnych wad wrodzonych będzie towarzyszył dziecku przez całe jego życie.

FAS przyczyny

Alkoholowy zespół płodowy to niestety najcięższa forma wad wrodzonych. Powoduje je ekspozycja płodu na alkohol. Nic w tym dziwnego, wiele teratogenów uszkadzają nieodwracalnie płody. Zaburzają rozwój potomstwa i powodują wrodzone upośledzenia. Alkohol jest bardzo mocną trucizną, dlatego może wywołać aż cztery grupy objawów. Cząsteczki alkoholu są w stanie nawet przeniknąć przez łożysko matki. Po około 40 minutach od spożycia alkoholu, stężenie alkoholu we krwi dziecka, jest podobne jak stężenie alkoholu w krwi matki. Oczywiście, im większa dawka, tym większe uszkodzenia.

 

FAS objawy choroby

FAS co to jest, to spowodowane przez spożywanie alkoholu w ciąży fizyczne i umysłowe zaburzenia wrodzone. Pełnoobjawowy FAS musi spełniać aż 4 kryteria, są nimi: opóźniony wzrost podczas ciąży, jak i po urodzeniu, uszkodzenie mózgu, typowe rysy twarzy, a także potwierdzone przez matkę spożywanie alkoholu w ciąży. Dzieci, które mają syndrom FAS mają problemy z: myśleniem abstrakcyjnym, przyczynowo-skutkowym, ale również z uogólnianiem i poczuciem czasu. Mózg dzieci, który został uszkodzony podczas życia płodowego, ma trudności z gromadzeniem informacji, a także ich wykorzystaniem. Takie dzieci mają bardzo słabą pamięć.

Płeć a negatywne działanie alkoholu

Alkohol działa mniej toksycznie na mężczyzn, niż na kobiety. Dlatego właśnie, nawet jeśli kobieta i mężczyzna ważą tyle samo i spożyją taką samą ilość alkoholu, to kobieta otrzyma go aż o 40% więcej! Dzieje się tak, ponieważ mężczyźni mają więcej enzymów, które są odpowiedzialne za metabolizowanie alkoholu. Kobiecy organizm charakteryzuje również mniejsza tolerancja na alkohol, potrafią się również od niego szybciej uzależnić. Ma także niekorzystny wpływ na płodność oraz wystąpienie nowotworu.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.