Domowe sposoby na… szybsze gojenie się ran!

Każdemu zdarza się rana lub drobne skaleczenie – zwłaszcza dzieciom. Jak można sobie poradzić z tym, że goją się czasem zbyt wolno? W tym artykule możesz znaleźć domowe sposoby na szybsze gojenie się ran! Tak więc – koniecznie sprawdź, czy znasz wszystkie z nich. Mogą okazać się pomocne w codziennym życiu!

Oczyszczenie rany to podstawa

To oczywiste, ale warte wspomnienia. Zanim rana się dobrze zagoi, musi zostać porządnie oczyszczona! Pamiętaj więc koniecznie o dobrym oczyszczeniu jej. Koniecznie umyj ręce przed oczyszczeniem rany! Często zapominamy o tym, kiedy dojdzie do sytuacji w której trzeba udzielić sobie lub komuś koniecznej pomocy.

Wprowadzając dodatkowe bakterie nierzadko możesz pogorszyć sprawę!

Dezynfekcja odpowiednimi środkami

Nie zawsze użycie alkoholu jest dobrym rozwiązaniem! Pamiętajmy o tym przy każdej okazji, gdy widzimy ranę. Bardzo często lepiej jest obficie opłukać ranę wodą, niż doprowadzać do niepotrzebnego obumierania komórek z pomocą alkoholu.

Do dezynfekcji rany można używać takich preparatów, jak na przykład Octenisept czy Sutrisept. Są one zdecydowanie częściej używane w medycynie ratunkowej, niż chociażby woda utleniona czy jodyna.

Odpowiednie odżywianie

Jeśli nie zapewnimy naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, nie możemy liczyć na to, że rany będą goiły się wystarczająco sprawnie! Pamiętajmy o tym koniecznie – czasami problem z zagojeniem rany wiąże się właśnie z tym aspektem.

Zastosowanie ciepła

Podniesienie temperatury ciała chociażby miejscowo może skutecznie przyspieszyć gojenie! Uważając na to, by nie zainfekować rany można przyłożyć ciepły okład na 15-30 minut.

Znalezienie żywokostu

Ta roślina nie bez powodu została nazywana tą, co „żywi kości”! Można z niej przygotować olejowy macerat, albo zemleć korzeń na papkę i stosować okłady. Jeśli nie mamy na to czasu – możemy zawsze wybrać się do apteki po puder Alantan bądź maść Alantex – są robione właśnie z tej rośliny!

Posadzenie lub zakupienie aloesu

Aloes jest coraz popularniejszą rośliną w zakresie leczenia i pielęgnacji skóry! Wiele osób sadzi go w domowych doniczkach. Świeża roślina potrafi nierzadko zdziałać więcej, niż jej apteczne odpowiedniki.

Mamy nadzieję, że te domowe sposoby na szybsze gojenie się ran pomogą zaoszczędzić czas i pieniądze powiązane z wieloma komplikacjami, jakie mogą napotkać nas w przypadku niewłaściwego leczenia infekcji skórnych.

A jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego rany swędzą nas podczas gojenia – obejrzyj ten krótki filmik!