Dieta OMAD – jesz tylko jeden posiłek dziennie. Czy jest zdrowa?

Dieta OMAD z pewnością jest dietą restrykcyjną, gdyż polega na spożyciu tylko jednego posiłku dziennie. Jak wiadomo, istnieje wiele jadłospisów i każdy z nich ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jednak OMAD póki co nie wszystkich przekonuje. Sprawdźcie, na czym polega i jakie posiłki spożywać.

Dieta OMAD na czym polega?

Polega głównie na spożyciu jednego posiłku dziennie, co wywołuje niemałe kontrowersje. Przez 23 godziny nie można nic jeść, natomiast ten jedyny posiłek należy spożywać przez godzinę. Jednak jak przy każdej diecie, zanim ją rozpoczniecie, warto dowiedzieć się o niej najważniejszych kwestii. 

OMAD (One Meal A Day) nie jest perfekcyjnym rozwiązaniem na odchudzanie. Należy przede wszystkim policzyć ile kalorii powinniśmy spożyć w ciągu dnia. W niej nie chodzi o ograniczenie kalorii, tylko o zmieszczenie tych zaplanowanych w jednej godzinie, podczas której spożywamy dania.

OMAD korzyści

Osoby stosujące dietę zwracają uwagę na fakt, iż po posiłku czują się najedzeni przez długi okres czasu.  Bardziej niż w przypadku spożycia 4-5 posiłków podczas dnia. Dodatkowo, oszczędność czasu to również jedna z zalet, gdyż później nie trzeba się martwić o przygotowanie innych dań. 

Zapewne minie kilka dni, aby się przyzwyczaić do tak restrykcyjnych metod, jednak według praktykujących, głód po tym czasie nie jest odczuwalny. W wywiadach, które są obecne w mediach, eksperci jednak nie zawsze polecają tę dietę, gdyż:
– następuje zbyt duży wyrzut insuliny do krwi
– potrawy nie dostarczają wszystkich potrzebnych składników dla organizmu

Warto pamiętać o tym, aby spożyć jeden posiłek, mieszczący się na jednym talerzu. Dodatkowo, jeden napój, jednak ma być on wartościowy np. mleko, sok, napój roślinny. 

Jak przy stosowaniu każdej diety, należy zapoznać się dokładnie z jej zasadami i skutkami, jakie za sobą niesie lub skonsultować się ze specjalistą. W tym przypadku, dietetykiem, który może przygotować dla nas odpowiedni plan.

 

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.