Dieta Dukana – na czym polega i czy jest zdrowa?

Dieta Dukana jest w ostatnim czasie jedną z najpopularniejszych diet odchudzających. Opiera się przede wszystkim na spożywaniu białka. Co to takiego ta dieta Dukana – na czym polega? I czy może szkodzić?

 

Czym jest dieta Dukana?

Pierre Dukan, od którego pochodzi nazwa diety to francuski uczony, który stworzył dietę dla sowich pacjentów z problemem otyłości. Dieta ta nazywana jest dietą białkową i składa się z czterech faz. W każdej z nich menu wygląda zupełnie inaczej. Z kolei dzięki odpowiednim przepisom, może być smaczna. Niemniej jednak uważana jest za dość rygorystyczną dietę.

I faza diety – uderzeniowa

W pierwszej fazie spożywasz białko w dużych ilościach. To właśnie z niego składa się całe menu. W tej fazie możesz jeść:

  • chude mięso z kurczaka lub indyka
  • chudą wołowinę i cielęcinę
  • ryby
  • chudy nabiał
  • owoce morze
  • jajka
  • cebulę
  • cytryny
  • produkty konserwowe
  • przyprawy: ocet, zioła, pietruszka, szczypiorek, sól, pieprz, musztarda.

Co ważne, faza ta powinna trwać maksymalnie 10 dni.

II faza – naprzemienna

Z kolei w tej fazie dietę wzbogacamy o warzywa. Jedz je naprzemiennie z produktami białkowymi. Co ważne, unikaj ziemniaków, ryżu, kukurydzy, awokado i roślin strączkowych.

III faza – utrwalania

Kolejny etap to znowu poszerzenie jadłospisu. Tym razem dodajesz do niego owoce, pełnoziarnisty chleb, makaron razowy i dwa plasterki żółtego sera dziennie.

IV faza

W ostatniej fazie możesz jeść co tylko ci się podoba. Pamiętaj jednak żeby zachować umiar, ograniczyć słodycze, słodzone napoje i jasne węglowodany żeby nie uzyskać efektu jo-jo.

Dieta Dukana – na czym polega?

Głównym założeniem tej diety jest jedzenie dużej ilości białka i brak ograniczeń ilościowych. Co ważne, jesz wtedy kiedy odczuwasz głów, a do każdego jedzenia musisz wypić przynajmniej 2 szklanki wody. Nie ma tu miejsca na wyliczanie kalorii czy małe porcje i wieczne uczucie głodu. Dodatkowo niechciane kilometry znikają w szybkim tempie. Utrata wagi wynika z braku tłuszczy i węglowodanów w jadłospisie. Ich wyeliminowanie powoduje, że organizm musi czerpać energię ze zgromadzonych wcześniej zapasów. Na tej diecie można schudnąć nawet 10 kg w miesiąc. Niemniej jednak nie jest to dieta dla każdego. Przed rozpoczęciem upewnij się, że jesteś całkowicie zdrowy. Oprócz tego nie powinny tej diety stosować osoby z chorobami nerek i układu moczowego.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.