Detoks – oczyszczanie organizmu z toksyn

Czujesz, że twój organizm woła o zdrowie? A może przybierasz na wadze, masz zaburzenia trawienia? Masz trądzik, przetłuszczającą się skórę, wypadające włosy lub łamliwe paznokcie? To najlepszy czas na detoks – oczyszczanie organizmu z toksyn. Służy on usunięciu z organizmu metali ciężkich i nadmiaru produktów będących efektem procesów przemiany materii. Oczyszczanie z toksyn wpływa pozytywnie na nasz organizm. Sprawi, że stajemy się zdrowsi i pełni energii.  

Oczyszczanie organizmu z toksyn – jak się przygotować?

Konserwanty, barwniki, cukry, alkohol, papierosy – to tylko niektóre ze środków, od których niejeden próbuje się uwolnić. Poprzez oczyszczanie organizmu z toksyn możemy czuć się lepiej, zdrowiej, możemy też wzmocnić włosy, paznokcie, a czasami pozbyć się zbędnych kilogramów.

Detoks jest polecany szczególnie osobom nie prowadzącym na co dzień zdrowego trybu życia. Ważne jest regularne oczyszczanie organizmu. Najlepiej wykonać je więc co najmniej cztery razy w roku.

Nic tak nie działa na toksyny jak odpowiednia dieta. Ważne, by odpowiednio przygotować się do detoksu. Trzy dni przed planowanym detoksem należy przestać palić papierosy oraz spożywać alkohol, kawę, czarną herbatę, coca-cole i inne napoje energetyczne. Trzeba ograniczyć białą mąkę, jajka, mleko, czerwone mięso. Dobrze też wykluczyć z diety produkty pochodzenia zwierzęcego. 

Detoks odchudzający

Podczas oczyszczania organizmu należy spożywać wyłącznie owoce i warzywa. Musisz też pić dużo wody i spożywać błonnik, ponieważ wspomaga przemianę materii i zapobiega zaparciom. Znajdziesz go w ryżu, makaronie razowym, nasionach, bakaliach i wspomnianych już owocach. Najskuteczniejsze, a zarazem najzdrowsze jest oczyszczanie organizmu z toksyn trwające około 14 dni. Początkowo przez około 2–3 dni należy jeść surowe lub gotowane warzywa i owoce, a także wyciskane soki warzywne, owocowe i owocowo-warzywne. Czwartego dnia dietę możesz uzupełnić kefirem, jogurtem lub maślanką. Od szóstego dnia można wprowadzić dziki ryż, otręby, płatki oraz grube kasze. Z kolei od ósmego dnia detoksu można do diety dodać chudy biały ser. Porcję gotowanej ryby można wprowadzić z kolei dziesiątego dnia, a dwunastego zamiast ryby można jeść chude mięso drobiowe.

Sposoby na oczyszczanie organizmu z toksyn

Znane są różne rodzaje diety na oczyszczanie organizmu z toksyn, m.in.:

  • sokowa – trwa dwa tygodnie i polega na jedzeniu lekkostrawnych posiłków i piciu świeżo wyciśniętych soków warzywnych, owocowych lub owocowo-warzywnych
  • jabłkowa – trwa 1-2 dni, w czasie których jemy tylko jabłka i popijamy zieloną herbatę lub sok jabłkowy
  • koktajlowa – przez około dwa tygodnie należy wypijać po 3 szklanki koktajlu z kefiru i świeżych lub mrożonych owoców. Możesz uzupełnić je produktami zbożowymi grubego przemiału i chudym mięsem
  • dieta kaszą jaglaną – działa odkwaszająco.
Detoks alkoholowy

Oczyszczanie organizmu po zbyt dużej ilości alkoholu pomaga usunąć z krwioobiegu pozostałości toksycznych związków pochodzących z alkoholu etylowego. Możesz dzięki temu też uzupełnić niedobory elektrolitów. Dlatego ważne, aby dostarczyć organizmowi sole mineralne i witaminy (szczególnie witaminę B1, magnez i potas). W przypadku chorób alkoholowych detoksykacja powinna trwać minimum 7-10 dni, jednak także w sytuacji znanego wielu „przeholowania” z alkoholem wystarczą „domowe” sposoby, jak np. detoks cytrynowy. Pierwszego dnia detoksu przygotowujemy sok z jednej cytryny, drugiego dnia z dwóch i tak proporcjonalnie do piątego dnia, kiedy robimy sok z pięciu cytryn. Następnie zmniejszamy dawkę – szóstego dnia przygotowujemy sok z czterech cytryn, siódmego dnia z trzech, ósmego dnia z dwóch. W ostatnim dniu cytrynowego detoksu wypijamy sok z jednej cytryny. Jeżeli wypicie czystego soku to dla kogoś trudność, może rozcieńczyć go wodą. Sok należy pić 15- 30 minut przed posiłkiem.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.