Choroby przenoszone przez komary – zobacz co może ci grozić!

komary jakie choroby przenoszą

Choroby przenoszone przez komary – ten temat przewija się niemal co roku, gdy tylko robi się cieplej. Właśnie wtedy komary budzą się do życia i skutecznie uprzykrzają nam życie. Co może nam grozić po ukąszeniu komara? Jakie choroby przenoszą komary? Jakie objawy mogą być niepokojące?

Czy komary w Polsce przenoszą choroby?

Jak doskonale wiadomo, komary bardzo często mogą być nosicielami groźnych dla ludzi chorób – w tym chorób tropikalnych. Niestety, niekiedy mogą one poważnie zagrażać zdrowiu a nawet życiu. Naukowcy jednak uspokajają – komary w Polsce nie są aż tak groźne, jak choćby w Azji, Afryce czy Ameryce. Wszystko przez klimat umiarkowany przejściowy, jaki panuje w kraju nad Wisłą. Nie sprzyja on bowiem rozwojowi gatunków, które sieją postrach w innych częściach globu. Nie oznacza to jednak, że powinno się lekceważyć ewentualne niepokojące objawy.

Właśnie na obszarach tropikalnych, komary najczęściej przenoszą zagrażające ludziom choroby – choćby malarię, żółtą gorączkę czy gorączkę denga.

Komary – groźne choroby

Jakie są groźne choroby najczęściej przenoszone przez komary? Zaliczamy do nich: malarię, boreliozę oraz dirofilariozę. Pokrótce opisujemy je niżej.

komary jakie choroby przenoszą

 

Malaria przenoszona przez komary

W kontekście komarów, to właśnie malaria jest najczęściej wymienianą chorobą. Sama malaria jest niezwykle groźna dla zdrowia a nawet życia. Rozpad czerwonych krwinek i blokada naczyń krwionośnych – w ich efekcie może dojść do niewydolności narządowej, a stąd już niedaleka droga nawet do utraty życia. Mówi się, że na malarię każdego roku choruje nawet do 250 milionów osób.

Insektem przenoszącym malarię jest komar widliszek – występujący w Polsce! Na szczęście nasz klimat nie sprzyja rozwojowi pierwotniaków wywołujących tą chorobę. Nie zmienia to faktu, że w wybitnie sprzyjających warunkach, zarodziec malarii mógłby przetrwać. Taka możliwość istnieje w przypadku Mazur czy pokrytych jeziorami terenów kaszubskich. W grę wchodzą także ciepłe tereny nadrzeczne.

Borelioza a komary

Kojarzona głównie z kleszczami choroba – pojawia się także w kontekście komarów. Szczęśliwie, zarażenie boreliozą przez komara jest naprawdę niezwykle rzadkie. Co nie znaczy, że niemożliwe.

Objawy są niemal identyczne, jak w przypadku boreliozy którą powodują kleszcze. Na ciele pojawia się charakterystyczny rumień, a razem z nim objawy przypominające grypę. Pierwsze symptomy zazwyczaj pojawiają się około 10 dni po ukąszeniu.

Dirofilarioza – co to jest?

Dirofilarioza to choroba pasożytnicza, którą komary mogą przenosić z psa na człowieka. Co prawda występuje ona w Europie, ale w krajach zdecydowanie cieplejszych niż Polska – takich jak Grecja, Portugalia, Hiszpania czy Francja i Włochy.

Przypadki zachorowania odnotowano jednak także w Polsce. Jak dowiodły badania, nie wszyscy zarażeni przebywali wcześniej poza granicami kraju, co oznacza, że odpowiedzialne za infekcję były „polskie komary”. Na szczęście do tego typu zakażeń dochodzi niezwykle rzadko.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.