Biegunka u dzieci przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie. Przeważnie trwa ponad dobę i jest bardzo kłopotliwa. Co zrobić, kiedy nasz maluch dostanie biegunki? Jakie są jej przyczyny i objawy? Absolutnie nie wolno jej lekceważyć, bo może doprowadzić do osłabienia organizmu i skończyć się hospitalizacją. Dlatego powiemy wam, jak ją leczyć!
Biegunka u dzieci objawy
O biegunce możemy mówić, gdy dziecko oddaje w ciągu doby ponad 3 wodniste stolce. Jeśli rozwolnienie ma przebieg ostry, w zawartości pieluszki często występuje również śluz, z nawet krew. Dziecko bardzo często skarży się na ból brzucha, jest markotne, może także dostać gorączki. Stan chorobowy pod postacią ostrą, może trwać nawet 14 dni!
Biegunka przyczyny
Może być kilka przyczyn zachorowania. Najczęściej jest spowodowana wirusami. Inna nazwa to grypa żołądkowa. Na ten rodzaj, nasze dzieci są narażone najczęściej. Bardzo często występuje w skupiskach żłobkowych oraz przedszkolnych. Oprócz rozwolnienia często dochodzą wymioty. Trzeba szczególnie zwracać uwagę na nawodnienie dziecka, ponieważ szybko traci płyny. Zatrucia pokarmowe, a także alergie również mogą spowodować biegunkę u dziecka.
Biegunka u dzieci domowe sposoby
Całe szczęście, biegunkę można w łatwy sposób wyleczyć domowymi sposobami. Jak już wspominaliśmy, bardzo ważne jest systematyczne nawadnianie dziecka. Pomocne w tym będą elektrolity, to proszek dostępny w każdej aptece. Wystarczy rozpuścić w wodzie i jest gotowe do spożycia. Oprócz minerałów warto kupić suszone jagody i zrobić z nich napar. Tak przygotowany napój najlepiej podawać 3 razy dziennie po 1 szklance. Efektów można się spodziewać już po pierwszej dobie. Nie zapominajmy o podawaniu probiotyków, pomogą one w regulacji flory bakteryjnej.
Biegunka u dziecka dieta
Bardzo ważne jest prawidłowe żywienie dzieci w tej trudnej chorobie. Najlepsza tu będzie gotowana marchewka, a także banany czy gotowane jabłuszko. Zupa z marchwi działa cuda i jest łatwa w przygotowaniu. Wystarczy ugotować w małej ilości wody 2 marchewki. Pod koniec gotowania dać 1/2 łyżeczki soli i zmiksować.Pamiętajmy, aby nie dawać surowych warzyw i owoców, ponieważ tylko wzmogą oddawanie wodnistych stolców.
Pamiętajmy, że to my najlepiej znamy nasze dziecko i wiemy, kiedy jego zachowanie odbiega od normy. Jeśli tylko zauważymy niepokojące nas objawy, nie wahajmy się i jedźmy do lekarza. Z biegunką nie ma żartów i łatwo doprowadzić do odwodnienia, a wtedy już prosta droga do szpitala.