Zwolnienie lekarskie – bardzo ważne zmiany w przepisach! Chodzi o kontrole

Zwolnienie lekarskie – bardzo ważne zmiany w przepisach! Jak informuje portal kobieceinspiracje.pl, chodzi o ewentualne kontrole osób, które przebywają na tak zwanym L4. Wszystko zawarto w nowej wersji poradnika od ZUS „Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy”. Czego się spodziewać w tym roku? Czy kontrole będą surowsze niż wcześniej? Co w przypadku, gdy podczas kontroli będziemy poza domem?

Zwolnienie lekarskie – bardzo ważne zmiany w przepisach! Chodzi o kontrole, lepiej się z tym zapoznać

Nowy rok jak zwykle niesie za sobą wiele zmian w obowiązujących przepisach. Co dla wielu może okazać się istotne – jedna z nich dotyczy zwolnień lekarskich z pracy. Takowe, jak dobrze wiadomo, mogą wystawiać jedynie lekarze. Dzięki tak zwanemu „L4” nasza nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona.

Serwis kobieceinspiracje.pl przypomina, że już od 2018 roku korzystamy z e-zwolnień elektronicznych. Dzięki temu decyzja wydawana przez lekarza trafia momentalnie do systemu, a co za tym idzie – nasze zwolnienie pojawia się w ZUS-ie i u pracodawcy. Należy pamiętać, że wypłata podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim wynosi 80% naszej regularnej pensji – i w tym przypadku się nic nie zmienia. Co innego jednak w przypadku kontroli. Takowych mogą dokonywać pracodawcy i ZUS. Co jeżeli podczas kontroli nie będzie nas w domu?

ZOBACZ TAKŻE: Po przeczytaniu tego dokumentu usuniesz WhatsAppa. Wyciekł z FBI, bardzo niepokojące doniesienia

Przepisy dotyczące kontroli nieco złagodzone. Dobre wieści dla pracowników będących na L4

Jak dobrze wiadomo, przez kontrole, które wykazywały nieprawidłowości w egzekwowaniu zwolnienia lekarskiego, niektórzy mogli tracić zasiłek chorobowy. Wiele jednak wskazuje na to, że ten przepis nieco złagodzono. Wcześniej wystarczyło, aby podczas kontroli pracownik nie przebywał w domu. Teraz sytuacja wygląda następująco:

Jeśli kontrola była przeprowadzona w miejscu zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego i osoby kontrolujące nie zastały ubezpieczonego, kontrolę należy w miarę możliwości ponowić. Dodatkowo trzeba zwrócić się do pracownika, by wyjaśnił przyczyny tej nieobecności. Nieobecność w miejscu zamieszkania lub pobytu w czasie przeprowadzania kontroli nie musi bowiem oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy.

Wygląda więc na to, że w przypadku nieobecności w domu – kontrola będzie ponowiona, a pracownik będzie mógł wszystko wyjaśnić i się usprawiedliwić.

źródło: kobieceinspiracje.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.