Zorganizowali koncert na 5000 osób. Wiadomo ile się zaraziło – wyniki eksperymentu

zorganizowali koncert na 5000 osób

Zorganizowali koncert na 5000 osób, aby sprawdzić, jak w kontrolowanych warunkach rozprzestrzeni się koronawirus. Wszystko miało miejsce w Hiszpanii, a konkretniej – w Barcelonie. Katalońskie władze medyczne już teraz opublikowały wyniki badań, które wielu mogą zaskoczyć. Wiadomo bowiem, ilu uczestników biorących udział w koncercie, zakaziło się wirusem. Czy było ich wielu? Jakie wnioski można z tego wyciągnąć?

Zorganizowali koncert na 5000 osób. Wiadomo ile się zaraziło wirusem – pojawiły się wyniki eksperymentu

Cały świat robi wszystko, aby jak najszybciej powrócić do normalności – czyli do zasad, jakie panowały przed wybuchem pandemii koronawirusa. Mowa między innymi o ściągnięciu maseczek, powrocie do organizowania wydarzeń masowych itp. Bardzo ważny krok w tymże kierunku wykonano w Hiszpanii. Mianowicie, zorganizowano tam duży koncert, w którym udział wzięło aż 5000 osób. Miało to za zadanie sprawdzić, jak rozprzestrzeni się wirus w kontrolowanych warunkach. Naukowcy zamierzali sprawdzić, czy na koncercie nie dojdzie do masowych zakażeń.

Portal RMF24.pl przytacza słowa Josepa Marii Libre, lekarza ze szpitala w Barcelonie, które cytujemy poniżej:

Koncert grupy Love of Lesbian zorganizowany w barcelońskim Pałacu Sant Jordi z udziałem 5000 osób nie stał się imprezą o dużej liczbie zakażeń. Zanotowaliśmy jedynie sześć infekcji w okresie 14 dni po tym wydarzeniu.

Wychodzi więc na to, że z 5000 osób, które brały udział w koncercie, wirusa wykryto u zaledwie sześciu. Co jednak istotne, nie potwierdzono, że do zakażenia doszło na koncercie.

ZOBACZ TAKŻE: WYBUCH PRALNI SAMOOBSŁUGOWEJ WE WROCŁAWIU! MIESZKAŃCY POBLISKICH OSIEDLI USŁYSZELI OGROMNY HUK. W SIECI POJAWIŁY SIĘ NAGRANIA I ZDJĘCIA Z MIEJSCA ZDARZENIA. CO TAM SIĘ STAŁO? [WIDEO]

Uczestnicy koncertu nie zachowywali dystansu, ale mieli maseczki

Według hiszpańskich lekarzy, organizowanie tego typu wydarzeń jest bezpieczne i nie wpływa na gwałtowne rozprzestrzenianie się wirusa. Już teraz zapowiedziano, że między majem a wrześniem, w Hiszpanii odbędzie się sporo podobnych wydarzeń. Warto jednak zaznaczyć, że uczestnicy koncerty mieli na sobie maseczki ochronne.

Instagramowy profil Konflikty i Katastrofy Światowe podaje, że z przebadanych niemal 5000 uczestników koncertu, 6 miało pozytywy wynik testu na koronawirusa. Jednakże udało się ustalić, że 4 z nich na pewno nie zaraziło się na koncercie. U pozostałych dwóch osób nie ustalono źródła zakażenia. Ostatecznie stwierdzono, że wydarzenie nie miało żadnego wpływu na sytuację związaną z epidemią.

źródło: RMF24.pl, KiKŚ, rfi.fr

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.