Zmiana w kolejności szczepień – najpierw skarbówka, prokuratorzy i CBA?

zmiana w kolejności szczepień

Zmiana w kolejności szczepień! Jak podaje portal fakt.pl, „rząd po cichu zmienił kolejność szczepień”. Według nowych wytycznych, zanim preparat zwalczający koronawirusa otrzymają przewlekle chorzy – zaszczepione zostaną osoby ze skarbówki, prokuratory oraz CBA. Wszystko zawarto w wydanym kilka dni temu rozporządzeniu. Kolejność w nim podana różni się od tego, którą przedstawiono jeszcze w grudniu. Jak donosi fakt, posłowie z opozycji domagają się rewizji programu szczepień.

Zmiana w kolejności szczepień – najpierw skarbówka, prokuratorzy i CBA? Dopiero później osoby przewlekle chore

Sensacyjne wiadomości podaje znany portal fakt.pl! Według informacji tam zawartych, „rząd po cichu zmienił kolejność szczepień”. Co dokładnie to oznacza? Jak zauważyli dziennikarze faktu, najnowsze rozporządzenie nieco różni się od tego, które dotyczyło szczepień jeszcze w grudniu. Mowa o kolejności przyjmowania szczepionek przez konkretne grupy społeczne. W nowym dokumencie, w kolejce do szczepienia, przed przewlekle chorymi mieli znaleźć się… pracownicy skarbówki, prokuratorzy oraz ludzie z CBA. Dopiero później na liście znalazły się osoby, które w teorii są bardziej narażone na poważne konsekwencje zakażenia COVID-19.

Pierwotnie rządowe dokumenty przedstawiały następującą kolejność szczepień:

Szczepieniami w pierwszym etapie zostaną objęci także Żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.

Nowe nieco się różnią. Pojawiły się w rozporządzeniu Rady Ministrów wydanym dnia 14 stycznia.

ZOBACZ TAKŻE: KURTKA NAJMANA WYLICYTOWANA! KWOTA POWALA – NIE ZGADNIECIE KTO WEJDZIE W JEJ POSIADANIE! MARCINOWI NAJMANOWI MOŻE SIĘ TO NIE SPODOBAĆ

Dokument z 14 stycznia tego roku wprowadza nieco inną kolejność szczepień. Posłowie z opozycji domagają się rewizji programu szczepień

Portal fakt.pl na swojej stronie przytacza zapisy rozporządzenia Rady Ministrów, które wydano 14 stycznia tego roku. W nim kolejność szczepień już nieco zmieniono względem dokumentu z grudnia 2020. Poza nauczycielami, pensjonariuszami DPS i seniorami, w I etapie szczepionki przeznaczono dla:

Funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Jak podaje fakt, dopiero w II etapie szczepienia przyjmą osoby przewlekle chore. Warto dodać, że wszystko opóźnia fakt przedłużania się terminów dostaw. A to dlatego, że zmniejszy się także produkcja szczepionki ze względu na rozbudowę belgijskiej fabryki Pfizer.

źródło: fakt.pl
źródło zdjęcia: france24.com

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.