„Zielona kometa” coraz bliżej Ziemi. Podają datę – kwestia tygodni

zielona kometa coraz bliżej

„Zielona kometa” coraz bliżej Ziemi. Eksperci podają nawet konkretną datę, kiedy ta będzie najbliżej naszej planety. To już kwestia jedynie kilku tygodni. Bardzo możliwe, że kometę będziemy w stanie zobaczyć gołym okiem. Nie jest to jeszcze przesądzone, jednakże wiele wskazuje na to, że nazywana fachowo „C/2022E3” będzie naprawdę dobrze widzialna. Kiedy? Szczegóły poniżej.

„Zielona kometa” coraz bliżej Ziemi. Eksperci podają ważną datę – to już kwestia tygodni

Bardzo interesujące rewelacje publikują eksperci od spraw kosmosu. O wszystkim pisze też RMF24.pl. Jak się okazuje, w kierunku naszej planety zmierza tak zwana „Zielona kometa”. Obiekt fachowo nazwano „C/2022E3”. Nieprzypadkowa jest data 12 stycznia 2023 – bo właśnie tego dnia kometa jest najbliżej Słońca. Eksperci wyliczyli już, kiedy „Zielona komety” najbardziej zbliży się do naszej planety. Ma się to wydarzyć 1 lutego tego roku, a więc dzielą nas od tego już zaledwie tygodnie.

Co ważne, istnieje możliwość, że obiekt będzie widoczny gołym okiem. W RMF24.pl czytamy, że „kometa będzie w odległości 42 milionów kilometrów”. To dużo, jednak pod wpływem pewnych zależności, których spodziewają się eksperci – rzeczywiście może zdarzyć się tak, że zobaczymy ją bez używania specjalnych urządzeń.

„Pod wpływem promieniowania słonecznego z jej powierzchni uwolni się tyle gazu, że jej głowa może osiągnąć rozmiary nawet kilkuset tysięcy kilometrów, a ogon może być bardzo długi”

ZOBACZ TAKŻE: Te urządzenia zużywają prąd – nawet gdy są wyłączone! Masz je w domu

Gdzie na niebie szukać komety? Ważna podpowiedź – powinniśmy spoglądać w to miejsce

RMF24.pl zdradza, że „Zielonej komety” 1 lutego powinniśmy wypatrywać pomiędzy gwiazdozbiorem Herkulesa a Wolarza. Pomocne mogą okazać się także smartfony oraz aplikacje służące do obserwacji nieba – to właśnie one wskażą nam miejsce, w którym należy wypatrywać komety.

źródło: RMF24.pl, Twitter; foto: Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.