Zero waste, czyli kilka zasad jak walczyć z degradacją środowiska

Coraz więcej ludzi zaczyna poważniej myśleć nad swoim stylem życia, chcąc to poprawić, jednocześnie dbając o środowisko. Ostatnie raporty mrożą krew w żyłach, gdyż ludzie jeszcze zapominają o przestrzeganiu reguł, które wpływają pozytywnie na otoczenie. Zero waste, czyli kilka zasad jak walczyć z degradacją środowiska.

Czym jest zero waste?

Zero waste to w dosłownym tłumaczeniu brak odpadów lub brak marnowania. Głównie chodzi o to, aby wyrzucać jak najmniej odpadów. Jak wiadomo problem zanieczyszczenia plastikiem to w dalszym ciągu przykra sprawa. Może to spowodować w przyszłości fatalne skutki, z których ludzie nie zdają sobie jeszcze sprawy. Na szczęście powstaje coraz więcej akcji, które sporo uświadamiają.

W zero waste nie chodzi tylko o noszeniu materiałowej torby na zakupy, ale to również jedna z zasad! Dlatego mamy dla was kilka najważniejszych punktów, które powoli warto wnieść w życie i zmienić świat na lepszy. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo, ale powoli do przodu i wspólnymi siłami będzie można coś zmienić.

Kilka zasad zero waste

Po pierwsze, odmawiaj. Czyli postaraj się rezygnować z plastikowych opakowań, reklamówek. Nie pakuj każdej rzeczy oddzielnie do torebek. W przypadku, kiedy będziemy chcieli kupić sobie kawę, weźmy swój kubek termiczny i poprośmy o przygotowanie w nim kawy. Z pewnością obsługa w kawiarni się na to zgodzi!

Kolejna zasada to redukcja/ograniczenie. Do tej części zaliczyć można sporo rzeczy. Mianowicie wyłączanie światła w pokojach, w których cię nie ma czy wyłączenie silnika w samochodzie podczas postoju. Jeżeli będziesz chciał posprzątać, użyj do tego naturalnych środków czystości, można takie zrobić samemu, sprawdź tutaj.

Następnie reguła, używaj ponownie! Jak sama nazwa wskazuje, używaj rozwiązań wielorazowych. Słoiki po na przykład ogórkach, wykorzystaj potem do zrobienia kiszonek lub przechowywania innych rzeczy w kuchni. Odnośnie ubrań, można zorganizować wspólną wymianę rzeczy na osiedlu czy wśród znajomych! Chyba, że chcecie częściej odwiedzać second-handy! To super rozwiązania. Nowy kwiatek na horyzoncie? Zamiast kupować nową doniczkę, użyj starego garnka!

Segreguj! Jeżeli coś wyrzucasz, segreguj to. Masz książki, których nie potrzebujesz? Oddaj potrzebującym. Często nakrętki od butelek można oddać na przykład do hospicjum.

Dbaj o jedzenie.  Jeżeli czegoś nie zjadłeś a ma to pochodzenie naturalne i posiadasz ogród, użyj tego jako naturalny nawóz! Sprawdza się i odżywia glebę oraz rośliny. Jeżeli robisz zakup, przygotuj wcześniej dokładną listę i postaraj się kupić rzeczy, które wykorzystasz.

Ostatnia to naprawianie. Masz pod ręką osobę, która naprawi obuwie czy odzież? Zgłoś się do niej, można dać tym rzeczom drugie życie. Zastanów się zanim kupisz coś nowego. To samo tyczy się na przykład roweru.

To kilka zasad dotyczących zero waste! Spróbuj, może i tobie się uda.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.