Zbliża się koniec chomikuj.pl? Stronę sprawdzą Amerykanie

Zbliża się koniec chomikuj.pl? Wiele wskazuje na to, że portal może mieć niemałe problemy. O wszystkim donosi „Puls Biznesu”, a za ewentualny pozew odpowiedzialne ma być zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki – RIAA. To już nie pierwszy raz, kiedy organizacja chce wziąć pod lupę popularny polski serwis. Tym razem zdaje się jednak, że żarty się skończyły.

Chomikuj zablokowane?

Zbliża się koniec chomikuj.pl? Uspokajamy – jak dotąd, serwis działa bez zarzutu. Kto jednak wie, czy w niedalekiej przyszłości się to nie zmieni. Wszystko przez zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki. Okazuje się bowiem, że chomikuj.pl zajmuje piąte (!) miejsce w raporcie transparentności przygotowanym przez Google.

Co to oznacza? Wyjaśniając w skrócie – polski serwis znajduje się na szczycie list zgłoszeń o usunięcie linków, które mają zdecydowanie naruszać prawa autorskie. Informacje podawane przez „Puls Biznesu” na tym jednak się nie kończą.

Amerykanie zajmą się portalem chomikuj.pl

Dziennik „Puls Biznesu” dociera jednak do jeszcze większych rewelacji. Według tamtejszej redakcji, zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki już teraz miało zwrócić się o pomoc w rozwiązaniu sprawy do sądu. RIAA docieka bowiem o szczegółowe dane operatorów strony, aby zgromadzić jak największy materiał dowodowy, przemawiający za tym, że serwis nie działa do końca legalnie.

Chodzi o takie informacje jak: dane płatnicze i historie kont, numery telefonów, adresy email, a nawet adresy fizyczne. Dodatkowo dziennik „Puls Biznesu” podaje, że posiadacze praw autorskich systematycznie zgłaszają treści publikowane na chomikuj.pl – jak dotąd, bez skutku.

chomikuj

Chomikuj.pl – czym jest portal?

Choć zdawać by się mogło, że niemal każdy użytkownik Internetu w Polsce wie czym jest chomikuj.pl, to są osoby, które nigdy z portalu nie korzystały. Tutaj najlepiej przytoczyć słowa administratorów, które pojawiają się już na pierwszej, tytułowej stronie witryny:

Chomik to Twój przyjazny dysk internetowy. Przechowuj na nim za darmo i bez ograniczeń wszystkie potrzebne Ci pliki. Twoje zdjęcia, filmy, dokumenty, inne materiały – dostępne zawsze i wszędzie.

Pliki możesz przechowywać tylko dla siebie bądź też dzielić się nimi ze wszystkimi lub z wybranymi osobami. Możesz także przeglądać spiżarnie innych chomików, aby zobaczyć, co ciekawego udostępniają.

Gwoli ścisłości – to właśnie tam można znaleźć potrzebne podręczniki w wersji PDF, muzykę, a nawet filmy i gry. Jak widać, proceder ten nie podoba się niektórym środowiskom, które odpowiedzialne są za współtworzenie udostępnianych tam treści.

źródło zdjęć: wirtualnywydawca.pl, chomikuj.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.