Zarzuty dla grupy powiązanej z pseudokibicami Ruchu Chorzów

Zarzuty dla grupy powiązanej z pseudokibicami Ruchu Chorzów

Zarzuty dla 12 osób biorących udział w zorganizowanych grupach przestępczych kierowanych przez Adama S., ps. „Apacz”, poinformowała rzecznik Prokuratury Krajowej – Ewa Bialik. Kierował on dwoma grupami, w tym jedną silnie powiązaną ze środowiskiem pseudokibiców Ruchu Chorzów „Psychofans”. 

Zarzucono im popełnienie łącznie 88 przestępstw

Według śledczych, grupy kierowane przez „Apacza” działały od 2015 roku do kwietnia 2017 roku. Z informacji rzecznika Prokuratury Krajowej wynika, że jedna z osób dokonywała wewnątrzwspólnotowego nabywania znacznych ilości środków odurzających z Holandii. Następnie grupa prowadziła ich dalszą dystrybucję na terenie Polski. Co więcej, gang mógł przewieźć co najmniej 30 kilogramów narkotyków o łącznej wartości około 600 tysięcy złotych.

Natomiast druga grupa, którą również kierował Adam S. zajmowała się kradzieżą lawet samochodów ciężarowych oraz tirów wraz z naczepami. „Apacz” powiązany jest z członkami zorganizowanej grupy przestępczej, która skupia się wokół pseudokibiców Ruchu Chorzów, nazwanych „Psychofans”.

Z informacji Ewy Bialik wynika, że pod koniec października Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do sądu akt oskarżenia, którym objęto 12 osób. Zarzuty dotyczą popełnienia przez nich łącznie prawie 88 przestępstw kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, polegających na obrocie znacznych ilości narkotyków i substancji psychotropowych, kradzieży, kradzieży z włamaniem oraz paserstwa.

ZOBACZ TAKŻE: ATAK TERRORYSTÓW NA KOŚCIÓŁ W BURKINA FASO – NIE ŻYJE 14 OSÓB

Ujawnienie przestępstw stało się możliwe dzięki zeznaniom świadka koronnego

Rzecznik Prokuratury Krajowej poinformował: „Kilku podejrzanych korzystając z instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary, zdecydowało się złożyć obszerne wyjaśnienia, w których ujawniono liczne przestępstwa popełnianie przez członków grupy.” Za zarzucane przestępstwa w akcie oskarżenia może im grozić do 15 lat więzienia.

Jeżeli chodzi o grupę przestępczą dotyczącą „Psychofans”, w ramach postępowania aż 95 osób usłyszało zarzuty. Jednak to nie koniec działań przeciwko zorganizowanym grupom przestępczym, ponieważ w dalszym ciągu trwają działania związane z ujęciem zbrodniarzy. Sprawa „Psychofans” to jedno z największych śledztw dotyczących przestępczości pseudokibiców w kraju. Oskarżeni usłyszeli zarzuty popełnienia blisko 100 przestępstw. Dotyczą one zabójstwa, usiłowania zabójstwa, pobicia, rozbojów, kradzieży i handlu narkotykami.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.