Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek? „Prawy pas dla tirów”

zakaz wyprzedzania dla

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek? Widok dwóch niezmiernie długo wyprzedzających się zestawów, jest zmorą dla wszystkich kierowców osobówek. Tirowcy w ten sposób bardzo często tamują ruch, stwarzając niekiedy przy tym zagrożenie i irytując innych. Jak podaje auto-swiat.pl, resort infrastruktury pracuje nad tym, aby wyprzedzanie się ciężarówek na drogach szybkiego ruchu, zostało zakazane.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek?

Dwupasmowa droga szybkiego ruchu, tudzież autostrada. Wszystko przebiega zgodnie z planem, podróż jest płynna. Nagle oczom kierowców ukazuje się swoista blokada – stworzona z dwóch ciężarówek. Jedna wyprzedza drugą, jednak nie jest to manewr płynny – czyli taki, którym wyprzedzanie innego pojazdu powinno być. Tir się męczy, jednak po upływie kilkunastu sekund, a może i dłużej, w końcu udaje mu się zwolnić lewy pas ruchu. Za nim widać już sznur spowolnionych pojazdów. To jedna z sytuacji, która niezmiernie irytuje kierowców i jest głośno omawiana w sieci. Teraz takowy proceder ma zostać zakazany.

Jazda ciężarówek tylko prawym pasem ruchu?

Jak donosi auto-swiat.pl, podczas prac nad przepisami dotyczącymi korytarza życia, pojawił się pomysł wprowadzenia ścisłego zakazu dla wyprzedzania się ciężarówek. Resort infrastruktury ma już pracować nad danym zagadnieniem. Miałoby to dotyczyć wszystkich dróg szybkiego ruchu. 

Słowa wiceministra finansów, Leszka Skiby, który jest za wprowadzeniem danych przepisów, przytacza portal auto-swiat.pl:

Ten manewr nie tylko wpływa na zmniejszenie płynności ruchu, wywołuje również negatywne emocje u kierowcy pojazdu, który jedzie za wyprzedzającym. Takie zachowanie, wywołuje stres, zmniejsza koncentrację i sprzyja podejmowaniu ryzykownych manewrów, które mogą mieć tragiczne skutki.

Wyprzedzanie się ciężarówek

Wyprzedzanie się ciężarówek to temat, który nieustannie rozgrzewa internetowe fora. Dla kierowców osobówek jest to zachowanie niezrozumiałe, ale przeważnie inne zdanie mają tirowcy. Zachowania takie ponadto są także często przyczyną drogowej agresji. Dąży się zatem do tego, aby ostudzić zapędy kierowców, a także poprawić bezpieczeństwo w ruchu lądowym i odpowiednio tenże ruch usprawnić – a pomóc ma w tym zakaz wyprzedzania się tirów. 

źródło zdjęcia: gloswielkopolski.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.