YouTube usuwa filmiki o szachach. Powodem rasizm!

YouTube usuwa filmiki

YouTube usuwa filmiki o szachach! Algorytm firmy wyszukuje sformułowania rasistowskie, które łamią regulamin serwisu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że cierpią na tym fani szachów. Okazuje się, że według YouTube’a sformułowania typu: „biały kontra czarny” czy „czarne biją białe” naruszają regulamin strony, a co za tym idzie – kolejne filmy szachowe znikają z kanałów. Antonio Radić, autor jednego z najpopularniejszych kanałów o szachach przekonał się o tym na własnej skórze. Poznajcie jego historię! 

YouTube usuwa filmiki o szachach

Śmierć George’a Floyda niewątpliwie zwróciła uwagę całego świata na problem rasizmu. Przekonali się o tym m.in. użytkownicy serwisu YouTube, którzy publikują filmiki o szachach. Chodzi o algorytm firmy, którego celem jest wyłapywanie rasistowskich wyrażeń. Chorwacki youtuber Antonio Radić jest jednym z najpopularniejszych szachistów, który prowadzi swój kanał. Na własnej skórze odczuł, jak dokładnie działają algorytmy YouTube’a. Okazuje się, że sformułowania typu „biały kontra czarny”, „czarne biją białe”, „w tej pozycji białe zawsze będą lepsze” itp. traktowane są jako działania rasistowskie. Problem w tym, że w przypadku szachów znaczenie jest zgoła inne.

Antonio Radić zgromadził na swoim kanale ponad milion subskrybentów, którzy z zapałem oglądają jego nowe produkcje. Szybko również zorientowali się, że jego filmy są kasowane, właśnie z powodu rasizmu. Ponadto Chorwat wniósł apelację od decyzji YouTube’a. Szybko otrzymał odpowiedź, iż youtuber naruszył warunki korzystania z platformy. Po nagłośnieniu sprawy w mediach społecznościowych, firma przywróciła usunięty film na kanał.

ZOBACZ TAKŻE: UBIERZ SOBIE JANA PAWŁA II, CZYLI EDUKACYJNA GRA MEN. KOSZTOWAŁA 790 TYS. ZŁ!

To jednak nie koniec. Ashique KhudaBukhsh z CMU postanowił przetestować działanie algorytmu. Wyniki są zaskakujące. Za pomocą programu sprawdził prawie 700 tys. komentarzy, które znalazły się na pięciu najpopularniejszych kanałach poświęconych szachom. 82% miały zawierać nieodpowiednie zwroty. Były to m.in.: „czarny”, „biały”, „zagrożenie”, „atak”. Należy podkreślić, że są to zwroty często używane podczas rozgrywek szachowych.

źródło: spidersweb.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.