Wzrosną ceny kawy – walka z niewolnictwem w Brazylii

Wzrosną ceny

Wzrosną ceny kawy. Takich zmian cen nie było od 5 lat. Według badań GUS, już w listopadzie ceny poszły w górę o 0,5%, czego nie dało się drastycznie odczuć. Problemy zaczną się, kiedy wyczerpią się zapasy starych dostaw. Wówczas na całym świecie kawa błyskawicznie zdrożeje.

Dlaczego kawa drożeje?

W samym Londynie tylko w grudniu ceny kawy zrosły aż o 12,3%. Tak wysokich cen nie było od kwietnia 2017 roku. Za funt ziaren kawy w szczytowym momencie płaciło się we wtorek 142,45 eurocentów, czyli w przeliczeniu około 13,38 zł za kilogram. Wzrost cen jest powodem rosnącego popytu w Azji. Warto zauważyć, że bogatych Chińczyków stać na wydawanie większej sumy pieniędzy. Ponadto, szacuje się, że w przyszłym roku popyt na świecie ma być wyższy o 1,5% niż w roku bieżącym. W 2017 roku konsumpcja wzrosła o 2,5%, a w ubiegłym o 1,7%.

Dodatkowo, największy problem ma Brazylia. Jeszcze w ubiegłym roku dostarczyła na światowy rynek 2,68 mln ton kawy. Dla porównania drugi producent – Wietnam – 1,5 mln ton, a Kolumbia 754 tys. ton. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich miesiącach eksport z Brazylii dramatycznie spadł. Wzrostom cen kawy sprzyjał spadek zapasów tego surowca monitorowanych przez ICE z 2,5 mln worków w marcu do obecnych 2,1 mln worków. Mniejsze zbiory w 2019 to spadek zapasów.

 


ZOBACZ TAKŻE: ILE PRĄDU ZUŻYWAJĄ LAMPKI CHOINKOWE?

Niewolnictwo w Brazylii

Od wielu lat mówi się o niewolnictwie na plantacjach kawy w Brazylii. W teorii rząd co jakiś czas robi obławy i stara się walczyć z tym zjawiskiem, jednak próby zwalczenia wyzysku są stosunkowo niewielkie do skali tego problemu. Warto dodać, że w 2017 roku władze w Brazylii obcięły fundusze na inspekcję o połowę.

Zdecydowanie bardziej skutecznie działają media, które od lat nagłaśniają tą nieludzką sytuację. W kwietniu 2019 roku amerykański Starbucks zerwał współpracę z brazylijską farmą. Co ciekawe, miała ona certyfikat Rainforest, który jest przyznawany ekologicznym producentom, którzy nie tylko dbają o przyrodę, ale również dobrze traktują i wynagradzają swoich pracowników.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.