Wyniki matur coraz gorsze, dlatego w przyszłym roku uczniowie poznają pytania

Wyniki matur coraz gorsze

Wyniki matur z roku na rok są niestety coraz gorsze. Tegoroczne wyniki również udowodniły, że egzaminy poszły wyjątkowo słabo. W związku z tym Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała, że część pytań z języka polskiego będzie jawna.

Coraz gorsze wyniki matur, więc w przyszłym roku uczniowie poznają pytania

W tym roku egzamin maturalny zdało 191 734 uczniów technikum i liceum co stanowi 74% wszystkich zdających. Warto przypomnieć, że obowiązkowymi przedmiotami są: język polski, matematyka, język obcy nowożytny oraz jeden dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym, który wybiera sobie sam uczeń. Co ciekawe, jedynie 98 absolwentów z całej Polski napisało wszystkie egzaminy na 90-100%. 17,2% wszystkich uczniów nie zdało jednego egzaminu, przez co 8 września będą mogły podejść do niego jeszcze raz, natomiast aż 8,8% zdających nie otrzymało minimalnej ilości punktów z przynajmniej dwóch przedmiotów, co skutkuje przystąpieniem do matury w kolejnych latach. 

Wyniki nie są zadowalające, a to nie pierwszy rok, kiedy egzaminy poszły źle. W związku z tym Centralna Komisja Egzaminacyjna postanowiła wprowadzić duże zmiany na rok 2021. Dyrektor CKE skomentował wyniki matur z języka polskiego:

A jak ocenić to, że 20 tys. osób nie przeczytało „Wesela”? Z tego wniosek, że około 10 proc. maturzystów przyszło na egzamin, nie przeczytawszy obowiązkowych lektur. A lista jest naprawdę krótka, jest ich mniej niż tych, które mają obecnie ósmoklasiści. W sumie w gimnazjum i w liceum jest ich, zdaje się, trzynaście. Z tego jedna to „Bogurodzica”, trochę trenów, trochę bajek Krasickiego. Nie są to obszerne dzieła.

ZOBACZ TAKŻE: KOLEJNE KORONA-WESELE – 600 OSÓB NA KWARANTANNIE PO JEDNEJ IMPREZIE

W związku z tak słabymi wynikami matur postanowiono ułatwić uczniom jej zdaniem Okazuje się, że CKE planuje przygotować na przyszły rok jawną pulę pytań z języka polskiego. Jak informuje szef CKE:

Będzie jawna pula pytań, które mogą pojawić się na egzaminie ustnym. Planujemy, żeby maturzyści losowali dwa zagadnienia. I jedno będzie z tej puli publicznej. To będą zadania dotyczące lektur – chcemy w ten sposób jasno zakomunikować, że nie da się zdać matury, nie znając lektur. Drugie pytanie będzie już, tak jak teraz, zupełnie nowe.

 

źródło: edukacja.dziennik.pl, wiadomosci.radiozet.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.