Wojsko wysyła wezwania na ćwiczenia! Otrzymują je cywile

wojsko wysyła wezwania

Wojsko wysyła wezwania na ćwiczenia! Jak ustaliła Wirtualna Polska, otrzymują je cywile. Głośno jest szczególnie o sprawie z Sieradza, gdzie pewien mężczyzna otrzymał wezwanie od Wojskowego Centrum Rekrutacji. Sprawa ta wywołała duże obawy u innych osób, które boją się pójścia do wojska – zwłaszcza w obecnej sytuacji oraz w obliczu wojny, która rozgrywa się tuż za naszą granicą. Więcej konkretów na temat wezwań zebrali dziennikarze WP. Co jeszcze wiadomo w gorącej sprawie?

Wojsko wysyła wezwania na ćwiczenia! Otrzymują je cywile

Czy wojsko planuje duże ćwiczenia na rok 2023? Wskazują na to informacje, które przekazał anonimowy mężczyzna z Sieradza, o którym było ostatnio bardzo głośno. Cywil dostał wezwanie z Wojskowego Centrum Rekrutacji. Jak podaje Wirtualna Polska – w jednostce usłyszał, że 27 marca 2023 roku rozpoczną się ćwiczenia i musi w nich wziąć udział. Wszystko ma potrwać 33 dni. To jednak nie koniec. W rozmowie z WP mężczyzna poruszył temat nowej ustawy o obronie ojczyzny, dzięki której takie powołania do wojska są możliwe. Na koniec ćwiczeń ma się odbyć przysięga wojskowa. W Wirtualnej Polsce czytamy:

Wyjaśnień na miejscu było niewiele, główne tłumaczenie było takie, że powołania są możliwe dzięki nowej ustawie o obronie ojczyzny, są obowiązkowe i jedynie kategoria D/E lub inne przeciwwskazania medyczne mogą z niej zwolnić.

ZOBACZ TAKŻE: W Polskę uderzą cyklony. Pierwsze efekty już na dniach

Mężczyzna z Sieradza zapewnia, że jest zwykłym cywilem, a jego jedyny kontakt z wojskiem to komisja wojskowa

Dziennikarze Wirtualnej Polski zadzwonili do WCR w Sieradzu i dowiedzieli się kilku istotnych informacji. Między innymi uzyskali potwierdzenie, że „faktycznie są osoby, które dostały wezwania, a następnie skierowania na ćwiczenia”.

Ponadto wp.pl kontaktowało się z rzeczniczką prasową, ppłk Justyną Balik. Początkowo przekazała informacje, że mężczyzna z Sieradza padł ofiarą błędu systemu, jednak chwilę później sprostowała te wiadomości. Dla Wirtualnej Polski mówiła:

System prawidłowo wygenerował wezwanie. Ten przypadek jest zgodny z ustawą o obronie ojczyzny. Każdy mężczyzna po odbyciu kwalifikacji wojskowej trafia do pasywnej rezerwy. Wezwanie do Wojskowego Centrum Rekrutacji jest uaktualnieniem danych.

Ponadto rzeczniczka prasowa zdradziła, że w ćwiczeniach wojskowych w 2023 roku może wziąć udział aż 200 tysięcy osób. Te same informacje podaje o2.pl.

źródło: Wirtualna Polska, o2.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.