Włosi wylosują pracowników – sposób na rekrutację

Włoskie miasto Torre del Greco potrzebuje do pracy 25 pracowników zakładu oczyszczania miasta. Chętnych jest około 90 osób. Zdecydowano, że zamiast standardowej rekrutacji, Włosi wylosują pracowników.

 

Włosi wylosują pracowników

W jednej z miejscowości na południu Włoch zaplanowano nietypowy sposób rekrutacji. Proponuje ją firma, która w około 80-tysięcznym mieście będzie zajmować się odbiorem odpadów sprzed domów mieszkańców. Z racji tego, że potrzeba do pracy 25 osób, a zgłosiło się ponad 90, Włosi wylosują pracowników spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów.

 

Oczekiwania wobec kandydatów

Poszukiwani pracownicy będą pracować na stanowisku „pracownika ekologicznego” i będą zajmować się oczyszczaniem miasta. Do ich głównych zadań będzie należeć wywożenie odpadów. Aby być branym pod uwagę trzeba spełnić takie warunki jak:

  • wiek 18-29 lat
  • uwaga i precyzja przy wykonywaniu obowiązków
  • brak toczących się postępowań karnych.

 

Dlaczego losowanie?

Firma oczyszczająca miasto uznała, że publiczna loteria zapewni największą przejrzystość rekrutacji. Ma to wynikać z dużego zainteresowania mieszkańców ogłoszeniem o naborze. Oprócz tego chodzi o uniknięcie nacisków i podejrzeń.

 

Jak przebiegnie losowanie pracowników?

W losowaniu wyłonionych zostanie 25 nazwisk spośród 90. Losowanie będzie przeprowadzone podczas publicznego posiedzenia. Firma zapowiada, że udział w losowaniu wezmą także przedstawiciele sił porządkowych. Ma to zdaniem firmy zagwarantować transparentność wyboru.

 

Podsumowując, pomysł włoskiej firmy z Torre del Greco z pewnością należy do nietypowych. Nieczęsto bowiem zdarza się, że pracownicy nie przechodzą rekrutacji, a są wybierani w drodze losowania. Niemniej jednak pomysł, choć zaskakujący, jest ciekawy.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.