Willem Einthoven: laureat Nagrody Nobla i twórca EKG

Urodzony 21 maja 1860 roku. Był holenderskim fizjologiem i histologiem, któremu świat zawdzięcza wiele odkryć, ułatwiających nam codzienne funkcjonowanie. Willem Einthoven: laureat Nagrody Nobla – kim był i czego dokonał?

Willem Einthoven biografia

Urodził się 21 maja 1860 roku w Holenderskich Indiach Wschodnich. Na początku pracował na Uniwersytecie w Lejdzie jako profesor. Następnie został wybrany do londyńskiego Royal Society, czyli towarzystwa naukowego, które składało się ze specjalnie wybranych naukowców.

Naukowiec jest głównie znany z opracowania teorii pola elektrycznego serca. Dlatego też zdobył uznanie i szacunek w świecie m.in. medycyny. W związku z tym dzisiaj przypada 159 rocznica urodzin słynnego badacza.

Willem Einthoven: laureat Nagrody Nobla

Największy przełom w jego karierze przypadł na rok 1924, ponieważ wtedy dostał Nagrodę Nobla. Pewnie zastanawiacie się za co? Dzięki temu, że odkrył EKG, czyli mechanizm rejestracji elektrokardiogramu. W rezultacie możemy dzisiaj rozpoznawać wiele chorób związanych z układem krwionośnym, na przykład chorób serca.

Google Doodle

Są to grafiki, które zastępują główną grafikę Google, związane z poszczególnymi rocznicami, ważnymi osobami czy wydarzeniami. Czasami zamiast zwykłego obrazka, przyjmują postać gry. Poniżej filmik, w którym znajdziecie jedne z najlepszych gier z tej serii.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.