WHO apeluje – te obostrzenia należy znieść! O jakie chodzi?

who apeluje

WHO apeluje – te obostrzenia należy znieść! Opinia, jaką w zeszły czwartek wydała Światowa Organizacja Zdrowia, wielu może zaskakiwać. Chodzi o te ograniczenia, które w istocie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w odniesieniu do rozprzestrzeniania się nowego wariantu wirusa Omikron. Mimo ich stosowania, Omikron bardzo szybko wywołał piątą falę pandemii. Jakie zatem obostrzenia WHO zaleca znieść i w jaki sposób Światowa Organizacja Zdrowia to argumentuje?

WHO apeluje – te obostrzenia należy znieść! O jakie ograniczenia chodzi?

Omikron wciąż szaleje w wielu zakątkach świata – doskonale widać to choćby po Polsce, gdzie w ostatnich dniach notuje się rekordowe ilości zakażeń. Tymczasem WHO zdecydowało się wydać opinię, która dla wielu osób może wydawać się zaskakująca. Mianowicie, Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, aby znieść pewne obostrzenia. Zdaniem WHO, nie sprawiły one, że rozwój wirusa znacząco się zatrzymał. O jakie ograniczenia chodzi?

Jak podaje portal o2.pl, WHO ma na myśli głównie międzynarodowe ograniczenia w podróżowaniu. To właśnie one nie przyniosły oczekiwanych skutków i mimo ich wprowadzenia Omikron swobodnie się rozprzestrzeniał. Dlatego też, według opinii organizacji, to ograniczenia powinno zostać zniesione lub chociaż złagodzone.

ZOBACZ TAKŻE: JAK ROSJA ZAATAKUJE UKRAINĘ? WYCIEKŁY RÓŻNE BRANE POD UWAGĘ SCENARIUSZE ORAZ PRAWDOPODOBNY TERMIN, KIEDY MOŻE NASTĄPIĆ INWAZJA

Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że międzynarodowe ograniczenia w podróżowaniu powinny zostać zniesione lub złagodzone

WHO jest przekonane, że obecnie dalsze międzynarodowe ograniczenia w podróżowaniu nie mają zbyt wielkiego sensu. Organizacja wszystko postanowiła dokładnie uargumentować, zalecając przy tym, aby obostrzenia znieść lub złagodzić. Jak czytamy w o2.pl, mogą one bowiem:

Zniechęcać do przejrzystego i szybkiego zgłaszania pojawiających się niepokojących wariantów w przejrzysty i terminowy sposób.

oraz:

Powodować niepokoje gospodarcze i społeczne.

WHO uważa, że stosowanie środków ochrony w podróży (mowa między innymi o maseczkach, testowaniu i kwarantannie) powinno być opierane na ocenie realnego ryzyka. W oświadczeniu Światowej Organizacji Zdrowia można jeszcze przeczytać, że kraje powinny:

[…] rozważyć podejście oparte na ryzyku do podróży międzynarodowych poprzez zniesienie lub modyfikację środków, takich jak wymagania dotyczące testów i/lub kwarantanny, w stosownych przypadkach.

źródło: o2.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.