WHO alarmuje: „Małpia ospa to globalne zagrożenie”. Nagła zmiana decyzji

nowe informacje o asteroidzie

WHO alarmuje: „Małpia ospa to globalne zagrożenie”. Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła dość szybko zmienić optykę postrzegania wirusa małpiej ospy. Jeszcze niedawno mówiono, że zaraza nie jest groźna i należy podchodzić do niej z dużą dozą spokoju. Ponadto komitet ds. kryzysowych Światowej Organizacji Zdrowia twierdził, że wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia o zasięgu międzynarodowym. Teraz zmieniono zdanie. Skąd taka nagła zmiana? Czy istnieją realne powody do obaw? Poniżej znajdziecie wypowiedź szefa WHO, Tedrosa Adhanom Ghebreyesusa.

WHO alarmuje: „Małpia ospa to globalne zagrożenie”. Nagła zmiana decyzji Światowej Organizacji Zdrowia

Niepokojące wieści docierają od WHO. Jak się okazuje, Światowa Organizacja Zdrowia zmieniła zdanie co do wirusa małpiej ospy. Jak czytamy w portalu abczdrowie.pl – przed miesiącem komitet ds. kryzysowych Światowej Organizacji Zdrowia podawał, że wirus nie stanowi zagrożenia o zasięgu międzynarodowym. Okazało się jednak, że epidemia wciąż się rozwija. WHO zorganizowało kolejne spotkanie, na którym wcześniej wypracowane stanowisko uległo kompletnej zmianie. Teraz stwierdzono, że „małpia ospa to globalne zagrożenie”.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, czyli nie kto inny jak szef WHO zakomunikował wprost:

Małpia ospa stanowi zagrożenie dla zdrowia o zasięgu międzynarodowym. […] Miesiąc temu zwołałem komitet ds. sytuacji kryzysowych. Na tym spotkaniu, chociaż wyrażono różne poglądy, komisja postanowiła w drodze konsensusu, że małpia ospa nie stanowi zagrożenia zdrowia o zasięgu międzynarodowym. […] Od tego czasu epidemia nadal się rozwija i obecnie odnotowano ponad 16 tysięcy przypadków w 75 krajach oraz pięć zgonów.

ZOBACZ TAKŻE: To zrobili plażowicze w Mielnie! Zdjęcie budzi skrajne emocje [FOTO]

Małpia ospa – objawy

Pierwsze symptomy po zakażeniu mogą pojawić się już w ciągu 5-21 dni. Na początek doświadcza się gorączki, typowych dla chorób bóli mięśni, pleców, głowy, pojawiają się też dreszcze i silne osłabienie. Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na obrzęk węzłów chłonnych. To jeden z bardziej istotnych objawów zakażenia. Po kilku dniach od wystąpienia gorączki pojawia się ostra wysypka. Najczęściej początkowo pojawia się ona na twarzy.

Portal abczdrowie.pl przypomina o tym, że małpiej ospie nadano ostrzeżenie o najwyższym poziomie:

Wydane ostrzeżenie jest na najwyższym poziomie w skali ostrzeżeń wydawanych przez WHO. Przypomnijmy, że do tej pory taką rangę nadano COVID-19 oraz polio.

źródło: Twitter, abczdrowie.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.