W wieku 102 lat zmarł I.M. Pei-architekt piramidy paryskiego Luwru

Dotarły do nas smutne wieści. Niestety kilkanaście godzin temu media podały informacje o śmierci jednego z najlepszych architektów na świecie. W wieku 102 lat zmarł M. Pei, który był odpowiedzialny m.in. za piramidę paryskiego Luwru. 

I.M.Pei jako najsłynniejszy architekt

Śmiało można powiedzieć, że był jednym z bardziej docenianych architektów na świecie. Miał na swoim koncie wiele osiągnięć. Ale jak większość ludzi, musiał dojść do tego małymi krokami i ciężką pracą. Urodzony w Kantonie w 1917 roku. W wieku 17 lat wyjechał do Stanów, aby studiować architekturę. Dodatkowo w 1946 roku ukończył naukę na Harvardzie, po czym w 1954 został obywatelem USA. Miał dwóch synów, którzy poszli w ślady ojca i również są architektami. Teraz czekamy z niecierpliwością na ich dalsze projekty.

I.M. Pei i jego największe osiągnięcia

Każdy, kto chociaż trochę interesuje się architekturą, wie że ten artysta jest odpowiedzialny za przebudowę Luwru w Paryżu w latach 80-tych. Prawie 22-metrowa piramida, będąca głównym wejściem do Luwru, to konstrukcja składająca się głównie ze szkła i metalu. Z początku, kiedy został ogłoszony projekt, spotkał się z krytyką ze strony innych architektów. Twierdzili oni, że modernistyczny klimat nie będzie pasował do stylu renesansowego starszej budowli. Chyba nie mieli racji.

W 1983 roku otrzymał Nagrodę Pritzkera. Jest to nagroda, o której marzy każda osoba związana ze światem designu. To jak Oscar dla aktora. Wyróżnienie na skale światową. Był również autorem projektu słynnej biblioteki Johna F. Kennedy’ego w Bostonie. Jest to również muzeum. Jeżeli wybieracie się w te okolice, z pewnością jest to obiekt warty zobaczenia.

Niestety w wieku 102 lat zmarł światowej sławy architekt, któremu dorównać mogą tylko najlepsi.

źródło zdjęcia: the architect’s newspaper

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.