Szczepionki na COVID-19 dla psów i kotów konieczne? Bierze się to pod uwagę!

szczepionki na covid-19 dla psów

Szczepionki na COVID-19 dla psów i kotów konieczne? Jak się okazuje, brytyjscy naukowcy rozważają taką ewentualność! Wszystko przez to, że zwierzęta domowe jak najbardziej mogą zakazić się koronawirusem. Jak podaje portal RMF, interesujące wnioski zawarto w naukowym czasopiśmie pod tytułem „Virulence”. Kiedy psy oraz koty będą wymagać szczepienia na COVID-19? I czy jest o w ogóle realne? Niżej wyjaśniamy!

Szczepionki na COVID-19 dla psów i kotów konieczne? Naukowcy nie pozostawiają złudzeń i biorą to pod uwagę

Zwierzęta domowe takie jak psy i koty będą musiały być szczepione przeciwko koronawirusowi? Bardzo ciekawy tematu poruszyli brytyjscy naukowcy. Co jednak najważniejsze – nie wykluczają oni takiej konieczności. O szczegółach dotyczących rozterek na temat szczepień zwierząt domowych, można przeczytać w czasopiśmie naukowym pod tytułem „Virulence”.

Z pewnością złudzeń nie pozostawia fakt, że zarówno psy jak i koty, mogą zakazić się koronawirusem. Warto dodać także, że panujący obecnie na świecie wirus ma niebywałą skłonność do mutacji, co już teraz potwierdzają jego wersje południowoafrykańskie czy brazylijskie. Niewykluczone są zatem także mutacje, które w sposób szczególny dotkną zwierzęta lub sprawią, że ludzie będą mogli zarażać się od zwierząt. Na razie co prawda nie odnotowano bezpośredniej transmisji wirusa ze zwierzęcia na człowieka, ale uczeni zachowają w tym temacie należytą czujność i niczego nie wykluczają.

ZOBACZ TAKŻE: NOWA MUTACJA KORONAWIRUSA ODPORNA NA WYNALEZIONE JAK DOTĄD SZCZEPIONKI? BADACZE ZANIEPOKOJENI. MODERNA JEST ZDANIA, ŻE ICH PREPARAT ZWALCZY NOWE MUTACJE, ALE TRWAJĄ PRACE NAD KOLEJNYM ŚRODKIEM

Szczepienia zwierząt domowych mogą wpłynąć na ograniczenie ilości zakażeń

Jak wcześniej wspomniano, naukowcy nie wykluczają już żadnego scenariusza i biorą pod uwagę to, że w przyszłości – bliższej lub dalszej – szczepienie psów i kotów może być konieczne. Choćby po to, aby ograniczyć transmisję wirusa, jeśli rzeczywiście dojdzie do tego, że zwierzaki będą mogły zakażać ludzi.

Bardzo ciekawe wnioski wyciągnięto także z badań naukowych nad kotami. Jak czytamy w RMF24.pl, mianowicie okazało się, że koty mogą rozwinąć i przekazać wirusa w obrębie tego samego gatunku. Podobnie w przypadku psów, choć tutaj wykazano zdecydowanie mniejszą zdolność do rozprzestrzeniania wirusa.

Jeśli jednak kolejne mutacje sprawią, że możliwe stanie się zakażanie międzygatunkowe, wtedy profilaktyczne szczepienia zwierząt mogą okazać się niezbędne. Wszystko po to, aby ludzkie życie nie było w niebezpieczeństwie.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.